NASA sleduje stav vodních ploch v Egyptě. Snímky zachycují úbytek vody
Mezinárodní vesmírná stanice pravidelně poskytuje zajímavé a působivé fotografie naší planety pořízené z pohledu pozorovatele vznášejícího se 408 km nad Zemí. Nejnovější snímky NASA zachycují, jak se během dvou desetiletí změnil vzhled sítě umělých vodních nádrží Toshka Lakes na Sahaře.
Jezera byla vytvořena v 90. letech 20. století poté, co se začalo projevovat, že jiná umělá vodní plocha, jezero Nasera, začíná přetékat v důsledku velkého množství vody přitékající z Nilu. Oblast se nachází v Novém údolí, jihozápadní části Egypt.
Pozorování prováděná astronauty na vesmírné stanici ISS trvala 20 let a během této doby byla pořízena řada fotografií, které přesně ukazují, jak jednotlivé vodní plochy vypadají. NASA se rozhodla zveřejnit tři z nich z různých období této studie.
První fotografie je ze září 2002, kdy byly všechny hlavní části Toshka Lakes zaplněny kvůli silnému přílivu vody z Nilu.
Foto: NASA
Další fotografie je z června 2012. Je vidět, že jezera jsou téměř úplně vyschlá kvůli nízkému průtoku vody v řece. V následujících letech (2017 a 2018; fotografie nejsou uvedeny) se povodí ještě zmenšila a v západních povodích zůstaly jen malé zbytky vody.
Foto: NASA
Jak si lze snadno domyslet, na tamní obyvatele to mělo negativní dopad. Stojí za zmínku, že Toshka Lakes měla zajistit zavlažování nové zemědělské půdy a přilákat lidi do regionu mimo nejlidnatější oblasti Nového údolí. Vzhledem k tomu, že v poušti je přístup k vodním nádržím nesmírně důležitý, zdálo se, že usazování nebo vytváření nové zástavby v blízkosti umělé vodní nádrže je dobrý nápad.
Nyní je však situace zcela jiná, a jak je vidět na fotografii z listopadu 2021, došlo k rozšíření původních jezer a vytvoření nových. Vliv na to měly vydatné srážky v Súdánu a Jižním Súdánu v roce 2019 a v důsledku rekordních povodní v prvním z nich, které jsme zaznamenali v letech 2020 a 2021, došlo k ještě prudšímu nárůstu hladiny vody v Toshka Lakes.
Foto: NASA
To vedlo k nebývalému rozšíření zemědělského pěstování v tomto regionu, což lze na jedné straně chápat jako pozitivní aspekt. Ukazuje, jak silně se změnilo klima a oblasti, které byly kdysi pouštěmi, se začínají měnit v obyvatelné oblasti. Takový obrat má i své negativní důsledky – oblasti, které dnes slouží jako obytné, budou znehodnoceny.
Zdroj: earthobservatory.nasa.gov