NASA potvrdila, že lidstvo může pomocí raket odrážet zabijácké asteroidy

Čtyři nové studie potvrzují, že mise NASA DART, která narazila raketou do asteroidu Dimorphos, změnila trajektorii asteroidu a mohla by potenciálně jednoho dne zachránit Zemi, pokud by měla dostatek času na přípravu, jak uvádí server Live Science.

Zhruba pět měsíců po záměrném nárazu rakety do vzdáleného asteroidu má NASA dobré zprávy. Podle čtyř nových studií publikovaných v časopise Nature byla mise naprosto úspěšná a podobné metody by mohly v budoucnu zabránit zničení Země vesmírnými kameny, které by mohly planetu zabít.

Mise DART

NASA zahájila misi DART (Double Asteroid Redirection Test) koncem listopadu 2021 po pěti letech plánování. Cílem bylo otestovat teorii planetární obrany nazvanou technika „kinetického impaktoru“. V podstatě jde o změnu trajektorie asteroidu tím, že do něj ve vysoké rychlosti narazí raketa.

V září 2022 se sonda NASA DART úspěšně srazila s asteroidem Dimorphos, 60 metrů širokým měsícem, který obíhá kolem většího asteroidu Didymos, vzdáleného od Země zhruba 11 milionů kilometrů, jak je detailně popsáno v první studii.

Výsledky mise DART

Síla nárazu podle druhé studie změnila dráhu Dimorphosu kolem Didymosu přibližně o 33 minut, čímž se podařilo přesměrovat trajektorii menšího vesmírného kamene, uvedla NASA. Ani jeden z asteroidů nikdy nepředstavoval pro Zemi riziko, ale velikost asteroidů a jejich společná dráha z nich učinily ideální cíle pro tuto misi.

Třetí studie dále vypočítává hybnost přenesenou ze sondy DART na asteroid. Náraz okamžitě zpomalil oběžnou rychlost asteroidu nejméně o 2,7 milimetru za sekundu, a to jak díky hybnosti havarující sondy, tak díky obrovskému oblaku prachu, který byl po nárazu vyvržen z povrchu asteroidu. Dimorphos se díky prachovým úlomkům proměnil ve vesmírný kámen, který obíhá jako asteroid, ale má ohon jako kometa, o čemž pojednává poslední studie.

Studie zveřejněné 1. března potvrzují, že mise byla ještě úspěšnější, než inženýři NASA původně předpokládali a že technika kinetického impaktoru je skutečně životaschopnou metodou ochrany Země před potenciálně smrtícími asteroidy v budoucnosti.

Pohled z řídícího centra během mise NASA DART

Strategie použitelná do budoucna

Studie rovněž uvádí, že zachycení asteroidu zhruba o velikosti Dimorphosu je možné i bez předchozí průzkumné mise, pokud budou mít vědci několik let nebo nejlépe několik desetiletí na přípravu. Podle NASA každopádně tyto výsledky otevírají cestu k „zářivé budoucnosti planetární obrany“.

Podrobný výzkum srážky DART bude pokračovat, protože Evropská kosmická agentura plánuje v roce 2024 vyslat svou sondu Hera, která bude zblízka studovat zjizvenou tvář Dimorphosu.

Zdroj: redakce, NASA, ESA, nature.com, livescience.com