NASA nafotila jižní pól Měsíce. Byly použity dvě kamery na družicích

Jižní pól Měsíce je obtížné zachytit. Aby ho mohla vyfotografovat, musela vesmírná agentura NASA spojit síly se dvěma vesmírnými kamerami, píše web Space. Jejich hlavním cílem byl kráter Shackleton.

K vyfotografování jižního pólu Měsíce byly použity dvě kamery na družicích. První z nich je kamera LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera), která je v pohybu od roku 2009, a druhá kamera ShadowCam, která je na oběžné dráze od srpna 2022. Jde o to, že první z nich dokáže zachytit dobře osvětlenou stranu Měsíce, zatímco druhá, jak název napovídá, ukazuje to, co je skryto v temnotě. Kamera ShadowCam navíc není schopna zachytit detaily světlé strany stříbrného glóbu.

Vědci shromáždili snímky pořízené oběma přístroji a zkombinovali je. Výsledkem je bohatá detailní mapa Měsíce s dobře exponovanými tmavými i světlými částmi. To lze přirovnat k fotografické technice HDR (High Dynamic Range), při níž se kombinují světlé a tmavé snímky, aby se získaly detaily v extrémně světlých i tmavých částech obrazu.

Zajímá vás, proč je zobrazení jižního pólu Měsíce tak důležité? Člověk tam nikdy nevkročil. Pro vědce je také obtížné zkoumat tuto oblast prostřednictvím družic a existují náznaky, že se tam může nacházet led z doby před miliony nebo možná i miliardami let.

Potvrzení přítomnosti pevné vody by mohlo vyřešit několik hádanek, včetně pomoci pochopit vznik Sluneční soustavy. Otázku možného života na Měsíci samozřejmě nelze ignorovat. Když půjdeme ještě o krok dál – přítomnost oxidu dihydrogenního by mohla pomoci budoucím misím a možná i kolonizaci Stříbrné zeměkoule, což už zní jako píseň vzdálené budoucnosti.

Zdroj: redakce, space.com