NASA hlásí meteorický déšť. Bude to podívaná „všechno, nebo nic“

Astronomové NASA se domnívají, že meteorický roj Tau Herculis by mohl nastat v noci z 30. na 31. května. Podle Billa Cooka z americké vesmírné agentury NASA se jedná o událost, kterou lze označit jako „všechno, nebo nic“.

Bill Cooke ve svém prohlášení zveřejněném NASA připomněl, že „Země je denně bombardována miliony kusů meziplanetárního smetí, které se řítí naší sluneční soustavou. Většina z nich má velikost srovnatelnou se zrnky písku nebo prachu a vysokou rychlostí dopadá do horních vrstev atmosféry, kde se vznítí a shoří. Jak upozorňuje NASA, průměrný člověk může během jedné noci spatřit čtyři až osm meteorů za hodinu, ale meteorické roje jsou mnohem vzácnějším a velkolepějším jevem. Je možné, že taková podívaná bude k vidění v noci z 30. na 31. května a brzy ráno, píše server People.

Potenciální meteorický roj Tau Herculis

Astronomové NASA sledují zbytky komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 (známé také jako SW3). Právě tato kometa může přispívat k meteorickému roji Tau Herculis. Neexistuje však žádná záruka, že se tento jev na obloze skutečně objeví. To závisí na rychlosti, kterou se pohybují zbytky výše zmíněného nebeského tělesa. Podle Cooka, pokud by se zbytky SW3 „pohybovaly rychlostí větší než 354 kilometrů za hodinu, když se oddělily od komety, mohli bychom vidět pěkný meteorický déšť. Pokud by jejich rychlost během katapultáže byla nižší, na Zemi by nic nedoletělo a žádné meteority bychom neviděli.

Kometu 73P/Schwassmann-Wachmann 3 spatřili v roce 1930 němečtí astronomové Arnold Schwassmann a Arno Arthur Wachmann.Badatelé zjistili, že se kometa blíží k Zemi na vzdálenost 9,2 milionu km a obíhá kolem Slunce přibližně každých 5,4 roku. V roce 1995 bylo zjištěno, že kometa je stále jasnější a rozpadá se na kusy. V roce 2006 bylo možné napočítat, že z něj vzniklo 70 kusů, a jejich počet stále roste.

Pokud zbytky SW3 skutečně dosáhnou zemské atmosféry, budou se pohybovat nezanedbatelnou rychlostí asi 16 km/s. Nejlépe budou vidět v Severní Americe, ale pozorovatelé v jiných částech světa se mohou pokusit sledovat tuto noční podívanou. Vyplatí se předem zjistit, jaké budou povětrnostní podmínky a kde je možné Tau Herculis pozorovat. Vesmír uvádí, že další velký meteorický roj je naplánován na 11. a 12. srpna. Bude to déšť Perseid, což je jeden z nejpravidelnějších a nejjasnějších meteorických rojů.

Zdroj: people.com, NASA