Nadzvukové letouny by mohly startovat podobně jako rakety, navíc s nulovými emisemi



Australská společnost Hypersonix vyvinula nový systém pro dostupnější a udržitelnější starty hypersonických letadel za použití satelitů či družic, uvedl server Interesting Engineering.

Jedná se o třístupňový systém pro vypouštění družic nazvaný Wirraway, který využívá technologii opakovaně použitelných motorů poháněných udržitelným ekologickým vodíkovým palivem, tedy jeho systém nebude produkovat žádné emise uhlíku.

Motor pojmenovaný Spartan společnosti Hypersonix dokáže zrychlit z rychlosti Mach 5 (pětinásobek rychlosti zvuku) na Mach 12 a bude použit v letounu Delta-Velos. Toto hypersonické letadlo bude při svém startu připojené k opakovaně použitelnému prvnímu stupni nosné rakety, který se následně vrací na Zemi k opětovnému použití. Po vstupu do horních vrstev atmosféry uvolní letoun Delta-Velos družice, které budou následně vyneseny na nízkou oběžnou dráhu Země.

Díky použití ekologického vodíkového paliva budou při provozu vypouštěny pouze vodní páry a žádné emise uhlíku. Společnost Hypersonix navíc tvrdí, že její flexibilní startovací systém umožní misím startovat na jakoukoli oběžnou dráhu z jakéhokoli startoviště.

Společnost doufá, že její systém Delta-Velos bude létat do roku 2024. Pokud vše půjde podle plánu, chce se nakonec zapojit do závodu o vývoj hypersonických dopravních letadel.

Zdroj: interestingengineering.com