Nabíjení mobilu na veřejných místech: Podvod s názvem Juice Jacking se šíří světem a může vám vybílit účet

USB portům ve vlacích, autobusech, restauracích, letištích nebo obecně na jakémkoli veřejném místě byste neměli věřit. Juice Jacking představuje hrozbu, zejména díky své nenápadnosti. Jak tento podvod funguje?

Při používání bezplatných nabíjecích stanic na letištích, v hotelech nebo nákupních centrech byste měli být obezřetní. Hackeři přišli na způsob, jak využít veřejné USB porty k zavedení malwaru a monitorovacího softwaru do vašeho mobilu, jak uvádí web Federal Communications Commission.

Vaše zařízení může být infikováno kryptoměnovými minery. Následně se vám začne vybíjet baterie, aby si hackeři vydělaly nějaké drobné, nebo ještě hůře, může dojít k napadení vašich bankovních účtů, které hackeři mohou vysát a účet vám tak zcela vybílit. Tito záškodníci by také mohli do vašeho zařízení nainstalovat malware, který sleduje váš pohyb prostřednictvím GPS a online nákupy a dokonce odposlouchává vaše hovory.

Jak Juice Jacking funguje?

Moderní USB porty obsahují několik tzv. pinů, které usnadňují nabíjení a přenos dat. Po zapojení do podvodného portu USB se mohou hackeři zmocnit těchto pinů a získat přístup k vašim souborům nebo infikovat zařízení malwarem, jak uvádí web antivirového systému Norton. Je třeba poznamenat, že moderní zařízení mají tendenci sdílení dat přes USB ve výchozím nastavení zakázat.

Jak tomu můžeme zabránit?

Jednoduše řečeno, vyhněte se bezplatným nabíjecím a USB stanicím. Pokud musíte, používejte kabel USB určený pouze k napájení. Spoléhání se na ponechaný kabel by mohlo vaše zařízení dokonce zničit. Během nabíjení můžete telefon také vypnout. Naprosto nejbezpečnější je však stará dobrá síťová nabíječka a vlastní kabel.

Zdroj: redakce, fcc.gov, us.norton.com