Na Zemi dorazily signály z vesmíru. Exoplaneta, která je vydává, má magnetické pole. Nelze tam vyloučit život
Vědci rozpoznali překvapivé signály z vesmíru, které by mohly mít význam pro hledání života ve vesmíru. Předpokládá se, že pocházejí z exoplanety obíhající kolem červeného trpaslíka vzdáleného od nás 12 světelných let. Vědci se domnívají, že zkoumaný objekt by mohl být potenciálně obyvatelný, informuje portál Livescience.
Život na Zemi je možný mimo jiné díky silnému magnetickému poli obklopujícímu naši planetu. Bez magnetického pole by nabité částice ze Slunce mohly naši planetu snadno zbavit atmosféry. Proto astronomové při průzkumu vesmíru rádi hledají signály, které naznačují přítomnost magnetického pole v blízkosti konkrétní exoplanety. Zdá se, že vědci Sebastian Pineda a Jackie Villadsen právě objevili objekt s takovými vlastnostmi.
Exoplaneta s magnetickým polem
Tým vedený oběma astronomy identifikoval skalnatý svět velikosti Země s názvem YZ Ceti b. Obíhá kolem malého červeného trpaslíka, který je od nás vzdálen 12 světelných let. Planeta je velmi blízko své hvězdy a oběhne ji za pouhé dva dny. Astronomové zaznamenali opakované rádiové signály přicházející od blízké hvězdy YZ Ceti, které jsou pravděpodobně výsledkem interakce částic mezi magnetickým polem exoplanety a červeným trpaslíkem. Ta vysílá silné rádiové vlny, které se dostávají až na Zemi.
Nejzajímavější však je, že blízkost exoplanety „tlačí“ nabitou hmotu zpět ke hvězdě a v důsledku toho se dostávají do kontaktu s jejím magnetickým polem, což způsobuje vznik polární záře. Tímto způsobem jsou vědci schopni odhadnout sílu magnetického pole samotné exoplanety.
„Díky silnému magnetickému poli existuje šance, že planeta skutečně má atmosféru, což je dobrá zpráva v souvislosti s hledáním míst pro lidskou kolonizaci. Nelze také vyloučit, že pokud tomu tak je, mohou na exoplanetě již existovat nějaké formy života. To by zase byl obrovský objev.“ zdůrazňuje Sebastian Pineda, jeden z autorů výzkumu.
Zdroj: Livescience