MQ-9 SeaGuardian: Bojový dron chránící hranice před pašeráky drog a teroristy

Bezpilotní bojové letouny, známé také jako bojové drony se používají pro zpravodajské účely, sledování, vyhledávání cílů, průzkumům či nesou leteckou munici. Do této kategorie spadá i MQ-9 SeaGuardian, námořní dron který vyrábí americká společnost General Atomics Aeronautical Systems, jak uvádí web Naval Technology.

Námořní dron MQ-9 SeaGuardian

MQ-9B SeaGuardian je námořní varianta revolučního dálkově řízeného letounu SkyGuardian, který byl přizpůsoben námořním úkolům. SeaGuardian může létat až 30 hodin za jakéhokoliv počasí a poskytuje data v reálném čase ve dne i v noci.

Dron SeaGuardian oproti dronu SkyGuardian obsahuje samostatnou sadu pro boj proti ponorkám. SeaGuardian v sobě integruje nejpokročilejší schopnosti námořního zpravodajství, sledování a průzkumu a je prvním vzdáleně řízeným leteckým strojem, který umožňuje pátrání a hlídkování v reálném čase nad i pod hladinou oceánu.

Dron MQ-9 SeaGuardian je primárně určen pro monitorování a ochranu námořních hranic, jak uvádí server General Atomic Aeronautical. Dron dokáže snadno a rychle detekovat lodě díky nejmodernějším senzorům a radarům.

„Video ukazuje funkce, které využívá MQ-9 SeaGuardian k ochraně námořních hranic.“

Využití dronu MQ-9 SeaGuardian

Předností dronu MQ-9 SeaGuardian je schopnost monitorovat velké oblasti s vysokou přesností. S jeho pomocí lze například rychle identifikovat čluny s pašeráky drog nebo lodě, které napomáhají teroristům.

Díky absenci lidské posádky může být dron MQ-9 SeaGuardian nasazován do velmi nebezpečných oblastí.

Dron MQ-9 SeaGuardian v akci

Dron MQ-9 SeaGuardian byl už testován ve spolupráci s americkým námořnictvem u pořeží San Diega. Dron operoval ve spolupráci s křižníkem, kdy na velkou vzdálenost hlásil polohy lodí veliteli křižníku.

Zdroj: redakce, naval-technology.com, ga-asi.com