Mezinárodní vesmírná stanice ISS se může zřítit do obydlených oblastí na zemi. Šéf Roskosmosu řekl, že vinu ponesou Spojené státy

Rusko potřebuje americké technologie, aby udrželo ISS na oběžné dráze. USA ale na ně vyhlásilo sankce a Rusku je nedodá, napsal server Gizmodo.

Dmitrij Rogozin, šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos, naznačil, že americké sankce proti Rusku za invazi na Ukrajinu by mohly mít za následek nekontrolované zřícení Mezinárodní vesmírné stanice do obydlených oblastí kdekoliv na Zemi. Riziko tak podle něho hrozí USA, Evropě, Indii i Číně.

Zatímco USA a Rusko na ISS již dlouho úspěšně spolupracují, incidenty z posledních let a současná válka na Ukrajině mohou přivést věci k bodu zlomu. „Sankce, které oznámil prezident Joe Biden, poškodí letecký průmysl včetně vesmírného programu,“ řekl Rogozin.

Sankce ze strany USA a jejich spojenců odříznou Rusko od dovozu citlivých technologií, jako jsou polovodiče, telekomunikace, senzory či navigace. „Chcete tím zničit naši spolupráci na ISS?“ vzkázal Spojeným státům Rogozin.

Šéf Roskosmosu uvedl, že Mezinárodní vesmírná stanice se teď spoléhá na ruskou kosmickou loď Progress, která musí zkorigovat její let na oběžné dráze a pomoci jí se vyhnout vesmírnému odpadu. 

„Pokud zablokujete spolupráci s námi, kdo zachrání ISS před nekontrolovaným pádem do Spojených států nebo Evropy?“ Existuje také možnost svržení 500tunové konstrukce do Indie nebo Číny. Chcete jim vyhrožovat takovou vyhlídkou? Vesmírná stanice nad Ruskem nelétá, takže všechna rizika jsou na vás. Jste na ně připraveni?“ prohlásil vůči USA Rogozin a dodal, že ti, kdo vytvářejí sankce, by měli být zkontrolováni na alzheimerovu chorobu. „Aby se zabránilo tomu, že vaše sankce padnou na vaši hlavu,“ řekl.

Na ISS v současnosti sídlí sedm astronautů. Podle původních plánů se měla vesmírná stanice kontrolovaně zřítit do Tichého oceánu až v roce 2030. Tyto plány se však spoléhali na spolupráci mezi Ruskem a USA. Možná se budou muset změnit, pokud se vztah mezi oběma zeměmi bude nadále zhoršovat.

Zdroj: Gizmodo