Meta umožní Trumpovi návrat na Facebook a Instagram

Tento gigant sociálních médií zakázal účty bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi po útoku na Kapitol z 6. ledna před dvěma lety. Společnost Meta však ve středu oznámila, že po dvou letech od pozastavení účtu povolí bývalému prezidentovi opětovný přístup na Facebook a Instagram, píše The Verge.

Ve středu Meta oznámila, že Trumpovy účty obnoví během několika příštích týdnů. Pokud ale Trump opět poruší obsahové zásady společnosti Meta, společnost uvedla, že jeho účty budou opět pozastaveny, a to v rozmezí od jednoho měsíce do dvou let „v závislosti na závažnosti porušení“.

V rámci středečního oznámení Meta aktualizovala své zásady, aby zohlednila obsah, který výslovně neporušuje její pravidla, ale mohl by podporovat násilné nebo škodlivé chování podobné útoku na Kapitol z 6. ledna. Pokud bude takový obsah v budoucnu identifikován, Meta uvedla, že omezí jeho šíření, například omezí možnost uživatele sdílet příspěvek. Společnost by také mohla omezit přístup účtu k reklamním nástrojům.

Společnost Meta nejprve zakázala Trumpovy účty na dobu neurčitou, ale později toto rozhodnutí přehodnotila poté, co obdržela pokyny od své dozorčí rady. Rada argumentovala, že zákaz na dobu neurčitou je nevhodný, a vyzvala společnost Meta, aby připravila nové zásady upravující škodlivé projevy veřejných osobností. V červnu 2021 Meta oznámila, že Trumpovo pozastavení bude trvat dva roky a společnost rozhodne o obnovení účtů, jakmile „riziko pro veřejnou bezpečnost ustoupí“.

Více než rok poté, co byl Trump vykázán z Facebooku, Instagramu a Twitteru, spustil v únoru 2022 vlastní platformu sociálních médií s názvem Truth Social.

Zdroj: TheVerge, redakce