Máte vy nebo vaše dítě problém s polykáním prášků? Vědci vynalezli gel, který tablety nahradí
Vědci z MIT a Brigham and Women’s Hospital (USA) vynalezli gel na olejové bázi, který řeší problémy s polykáním prášků. Může být naplněn léčivou složkou a dávkován jako jogurt pro snadné polykání.
Nová metoda podávání léků se připravuje asi 10 let. Vědci z MIT a Brigham and Women’s Hospital už nyní dokáží usnadnit dětem i dospělým konzumaci léků, které se obvykle podávají ve formě pilulek. Některé léky mohou být rozpouštěny ve vodě, ale to za předpokladu, že je k dispozici čistá voda, což je třeba častým problémem v rozvinutých zemích, stejně jako chlazení, aby byla výsledná směs stabilní.
Podle webu NewAlas vědci místo toho použili gely na bázi oleje, které jsou slibné jako médium, jež dokáže rozpouštět léky, udržovat je stabilní při extrémních teplotách, být kompatibilní s různými léčivy a to vše bez nutnosti použití čisté vody. Jsou známé jako oleogely a běžně se používají v potravinářském průmyslu ke změně textury mastných potravin a ke zvýšení bodu tání čokolády a zmrzliny.
Experimentováním s různými oleji a jedlými želírujícími činidly, včetně sezamu, lněných semínek a bavlníkovýcn semínek, včelího vosku a vosku z rýžových otrub, vědci zjistili, že mohou vytvářet gely různých textur, od tekutin připomínajících zahuštěné nápoje až po ty, které jsou podobné jogurtu. Zvolili také různé příchutě gelů, které konzultovali s vyškolenými chuťovými testery a zjistili, že nejvhodnější jsou neutrální nebo lehce ořechové, jako je třeba bavlníkový nebo sezamový olej.
Tým vědců se obrátil na seznam základních léků pro děti Světové zdravotnické organizace a vybral tři léky, praziquantel, lumefantrin a azithromycin, které se používají k léčbě parazitárních infekcí, malárie a bakteriálních infekcí a nelze je rozpustit ve vodě.
Zvolené léky byly zamíchány do gelů na olejové bázi, přičemž tým navrhl dávkovací systém podobný vytlačitelnému balení jogurtu. Metoda podávání léků byla nejprve testována na prasatech a tým zjistil, že olejové gely mohou účinně dodávat dávky stejné nebo vyšší, než jaké mohou být absorbovány z tablet. Gely se také ukázaly jako stabilní při teplotách 40 °C po dobu několika týdnů a při 60 °C po dobu jednoho týdne, což usnadňuje bezpečnou přepravu bez chlazení.
V návaznosti na tyto pozitivní výsledky nyní vědci získali souhlas FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) k provedení první klinické studie, jejíž zahájení očekávají během několika měsíců.
Zdroj: newatlas.com, news.mit.edu