Li-fi: Nová technologie šířící internet pomocí světla

Kdo doma nemá Wi-fi síť, jako by nebyl. Je ale nutné říci, že tato technologie často čelí problémům s rychlostí. Navíc je řada míst, kde se spolu překrývají desítky různých Wi-fi sítí. Řešení těchto problémů by mohla přinést Li-fi. Technologie, která přenáší data prostřednictvím infračerveného světla.

Technologii představila britská společnost pureLiFi na Světovém mobilním kongresu v Barceloně (MWC 2024). Vedle tradičních metod, jakými jsou Wi-fi a síť 5G, tak jde o novinku ve světě bezdrátových komunikací. Je schopná pokrýt plochu až 50 m2 a přijímat i vysílat 1 GB za sekundu.

Doplňuje Wi-Fi

Uživatelům slibuje možnost hraní her bez přetížení, možnost využití plné šířky pásma i využití na místech, kde Wi-fi síť pokulhává. A to konkrétně v místech se špatným signálem, ale také tam, kde se překrývá velké množství Wi-fi sítí. Například v hotelech či kancelářích. Zároveň je Li-fi dobrou volbou pro ty, kteří dávají důraz na bezpečí. Světlo, na jehož principu je technologie založena, totiž neprochází zdmi, informuje Tech Magazine.

V současné době nemá Li-fi ambice Wi-fi síť nahradit. Ale pouze ji doplnit tam, kde je to třeba. „Pokud například sledujete video, někdo vede videohovor a jiný hraje VR hru, všichni soupeříte o šířku pásma Wi-Fi. U LiFi má každý svou vlastní šířku pásma. Můžete odpojit síť Wi-Fi a přepnout ji na LiFi. Zlepší se také zážitek z internetu, protože je méně přetížený. Takže říkáme, že LiFi dělá Wi-Fi lepší,“ vysvětlil ředitel strategie společnosti pureLifi Ron Schaeffer.

Ve vývoji od roku 2010

Jak uvádí server Mobilmania, vývoj a propagaci této technologie mají pod palcem výzkumný institut Fraunhofer HHI a již zmíněná společnost pureLiFi. Ve vývoji je již od roku 2010. Velkou neznámou byla především miniaturizace zařízení, kdy bylo nutné řešit problém na straně koncových zařízení. Vloni v červnu však konečně získala i své vlastní standardizované označení IEEE 802.11bb.

Zdroj: Tech Maganzine, Mobilmania, Standards Association