Letadlová loď Admirál Kuzněcov je vrak. Už není schopna udržet se na hladině

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov formálně stále zůstává ve flotile, čímž se udržuje fikce, že Rusko vlastní loď této třídy. Zdá se však, že sami Rusové již ztratili naději na obnovu spáleného vraku. Podle nových zpráv se stav lodi s pokračující „generální opravou“ stále více zhoršuje, jak píše server Ukrinform.

Ruská letadlová loď se naposledy dostala na titulní stránky novin v souvislosti s posledním odhaleným požárem, který na lodi vypukl 22. prosince. Jedná se o další z dlouhé řady nehod, které pomalu, ale jistě mění někdejší chloubu ruské flotily v neschopný vrak.

Letadlová loď Admirál Kuzněcov byla v roce 2017 po operacích ve Středozemním moři odeslána na generální opravu, která měla být spojena s modernizací plavidla. Loď byla odeslána do loděnice Zwiezdochka v Murmansku. Činnosti, které měly obnovit operační způsobilost letadlové lodi, se však ukázaly jako řada katastrof.

Řada katastrof a nehod

Nejprve se v roce 2018 potopil jediný plovoucí dok ve vlastnictví Ruska (postavený ve Švédsku), který je schopen odbavovat tak velké lodě. V té době byla loď Kuzněcov poškozena pádem jeřábů na palubu a z plavidla byly odstraněny lodní šrouby, čímž loď ztratila schopnost samostatného pohybu.

V roce 2019 došlo na lodi k požáru, který skončil rozsáhlým požárem uvnitř trupu – škody byly tak vážné, že se od té doby uvažuje o úplném stažení plavidla, které se pravděpodobně nevyplatí opravit. K dalšímu požáru došlo v prosinci 2022. Plánovaný návrat lodi do služby v roce 2022 se ukázal jako nereálný a podle ruských sdělení byl odložen na rok 2025.

Admirál Kuzněcov je děravý vrak

Toto datum se však ve světle nových analýz jeví jako nereálné. Trup lodi zkorodoval a vnitřek „Kuzněcova“ se pomalu plní vodou. Nejenže se loď nemůže pohybovat sama, ale nelze ji již přesunout ani s pomocí remorkérů, protože hrozí ztráta stability a převrácení trupu na bok.

Zajímavostí zůstává, že loď Admirál Kuzněcov má nyní kompletní posádku. Bez letové posádky je to 740 důstojníků a námořníků, pro které už léta neexistuje žádná loď. Je pravděpodobné, že část Kuzněcovovy posádky bude v blízké budoucnosti vyslána na frontu na Ukrajině.

Ruské výsadkové letectvo

Ať už je osud posádky lodi jakýkoli, faktem zůstává, že ruské námořní letectvo, vybudované za nemalé náklady a vybavené letadly uzpůsobenými k operacím z letadlových lodí, prakticky přestalo existovat. Piloti neměli možnost trénovat a udržovat návyky spojené s provozem z paluby lodi po celá léta.

Situaci nezlepšuje ani existence leteckého cvičiště NITKA na Krymu. Jedná se o důmyslnou instalaci, kdy byla do letištní desky na pevnině zabudována paluba letadlové lodi. Díky velkým aktuátorům se může pohybovat a simulovat tak pohyby lodi na vlnách. Výcvik na NITKA byl však zastaven a letouny byly přemístěny na základnu v Jejseku, která nedisponuje stejně sofistikovaným cvičným letounem.

Zdroj: redakce, ukrinform.net, Wikipedia