Lander Peregrin je nabitý unikátními technologiemi. Na Měsíci přistane jinde, než se plánovalo

Na Měsíc by se měl vydat nový lander Peregrine, který vyvinula soukromá společnost Astrobotic Technology. NASA, která má lander dopravit na povrch Měsíce, změnila plánované místo přistání, píše server Space News.

Sonda Peregrine má tvar krabice, která stojí na 4 podvozkových nohách. Hlavní konstrukční přistávací sběrnice se skládá z hliníkových izomřížových smykových panelů a hliníkových voštinových montážních ploch. Pohon zajišťuje pět trysek ISE-100 667-N umístěných na spodní části přistávacího modulu. Ty využívají hypergolický systém z monomethylhydrazinového paliva (MMH) a okysličovadla tetroxid dinitrogenový/oxid dusičitý, 25 % směs oxidů dusíku (MON-25).

Orientaci udržují čtyři sady tří trysek 45 N pro řízení polohy. Určování polohy zajišťují sledovače Slunce a hvězd, inerciální měření a dopplerovské radiové a LIDARové měření. Energii (při napětí 28 V) generují solární články GaInP/GaAs/Ge s trojitým přechodem umístěné na horní straně modulu a uložené v lithium-iontových bateriích. Komunikace probíhá prostřednictvím antény se středním ziskem, antény s nízkým ziskem a antény WLAN. Tepelná regulace je zajištěna pomocí zářičů a vícevrstvých izolačních přikrývek, jak informuje web Astrobotic.


Lander Peregrine má nosnost 90 kg a ponese 14 užitečných nákladů různých typů, mezi jiným laserovou retroreflektorickou soustavu (LRA) a navigační dopplerovský lidar pro přesné snímání rychlosti a vzdálenosti (NDL).

Peregrine má dopravit na Měsíc raketa Vulcan Centaur v první čtvrtině letošního roku. NASA v pátek oznámila změnu místa přistání. Peregrine se pokusí přistát v blízkosti oblasti nazývané Gruithuisen Domes na severovýchodním okraji souhvězdí Oceanus. Procellarum, neboli Oceánu bouří, v západní části Měsíce poblíž jeho okraje Původně se Astrobotic zaměřil na oblast zvanou Lacus Mortis, což je oblast, kde se nachází čedičová planina na severovýchodní straně blízké strany Měsíce.

Zdroje: astronews.com, astrobotic.com