Kočičí mozky se zmenšují. Vědci tvrdí, že je to kvůli lidem

Za posledních 10 000 let se lebky a mozky koček domácích výrazně zmenšily. Podle vědců to souvisí se závislostí těchto zvířat na člověku, informuje portál LiveScience.

Studie, která byla koncem ledna zveřejněna v časopise Royal Society Open Science, měřila a porovnávala lebky moderních domácích koček a jejich dvou divokých předků, africké divoké kočky a evropské divoké kočky. Tým vědců z Rakouska a Velké Británie zjistil, že u domestikovaných koček se velikost lebky, a tedy i mozku, za posledních 10 000 let výrazně zmenšila.

Vliv domestikace na vývoj zvířat
To samozřejmě nemusí nutně souviset s úrovní inteligence těchto zvířat. Studie pouze dokazuje, že domácí podmínky a způsob, jakým se ke kočkám chováme, významně ovlivňují vývoj důležitého orgánu. Domestikace je samozřejmě spojena i se změnami v chování. Odborníci poukazují na to, že domestikace kočky mohla mít za následek „sníženou migraci a proliferaci buněk nervového hřebene, což vedlo ke snížení vzrušivosti a strachu“.

Do nejnovější studie vědci zahrnuli i práce z 60. a 70. let minulého století, které rovněž konstatovaly, že mozky domácích koček se v průběhu let výrazně zmenšily. Starší pozorování však porovnávala jejich lebky pouze s lebkami evropské kočky divoké, která v současnosti není považována za přímého předka těchto zvířat.

Autoři se proto rozhodli tyto analýzy aktualizovat a zahrnout do nich také africkou kočku divokou. Zjistili, že lebky domácích koček se za tisíce let zmenšily až o 25 % ve srovnání s lebkami koček divokých.

Vědci poukazují na to, že vliv domestikace na evoluci byl již dříve zaznamenán i u jiných živočišných druhů, včetně psů, ovcí a králíků. Podle odborníků jejich zjištění nejenže vrhají nové světlo na některé vývojové změny, které může domestikace zvířat způsobit, ale vyvolávají obavy o volně žijící druhy, které jsou „ohroženy křížením s domestikovanými zvířaty“.

Zdroj: livescience.com