Jedlé obaly se stávají realitou. Tyto obaly mohou nahradit plast

Možná už brzy dojíme krabici cereálií a pak sníme sáček, ve kterém byly přineseny. Vědci se obrátili na bakterie produkující celulózu, aby vytvořili kompozitní obalový materiál, který by nahradil plast. Tento materiál je nejen odolný a udržitelný, ale také biologicky rozložitelný a navíc jedlý.

Plasty se mohou rozkládat 50 až 200 let v závislosti na tom, z čeho jsou vyrobeny. Používání plastů na bázi ropy v obalech vedlo v průběhu desetiletí ke značnému znečištění, což vedlo ke snaze vyvinout ekologičtější a udržitelnější obalové materiály.

Polymery biologického původu nabízejí způsob, jak „ekologizovat“ jednorázové obaly. Jeden z nich, bakteriální celulóza (BC), se těší zvláštnímu zájmu výzkumníků. Ultrajemná síť celulózových nanovláken syntetizovaná bakteriemi má lepší vlastnosti než rostlinná celulóza, a to vyšší schopnost zadržovat vodu, vyšší pevnost v tahu, výrazně měkkou strukturu a vysoký obsah vláken.

Výzkumníci z Čínské univerzity v Hongkongu nyní použili BC k vytvoření nového kompozitního obalového materiálu na jedno použití, který je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale je také jedlý.

Jako základ materiálu použili vědci celulózu vylučovanou bakterií Komagataeibacter xylinus, která je známým producentem udržitelného, netoxického BC. Na rozdíl od rostlinné celulózy se BC vyrábí procesem fermentace, což znamená, že není třeba kácet žádné stromy ani plodiny a ničit žádná stanoviště. Mimochodem, bakterie Komagataeibacter se často fermentují při výrobě tradičního čajového nápoje kombucha.

Výzkumníci pak do struktury celulózy vložili sójový protein izolovaný ze sójových bobů a pokryli ji kompozitem odolným vůči olejům vyrobeným z alginátu vápenatého. Celkově jde podle nich o poměrně jednoduchý proces.

Při testování výzkumníci zjistili, že nový materiál je průhledný, odolný vůči olejům, netoxický pro lidské buňky a zcela se rozloží během jednoho až dvou měsíců. Zjistili, že v porovnání s polyethylenovým plastem o nízké hustotě se materiál chová srovnatelně jako jednorázový sáček pro uložení občerstvení, cukrovinek, pouličního jídla, chleba nebo podobných potravin. Brčka vyrobená z tohoto materiálu byla dostatečně pevná, aby prorazila plastovou membránu komerčně dostupného bublinkového čaje, a zachovala si svou integritu i po namočení do vody po dobu 24 hodin.

A aby toho nebylo málo, složky materiálu znamenají, že je bezpečný pro lidi i zvířata.

Výzkumníci plánují na svém novém obalovém materiálu dále pracovat, zvýšit jeho univerzálnost a řešit jednu z nevýhod použití BC, jeho termoplasticitu neboli schopnost tvarovat se při zvýšených teplotách a po ochlazení ztuhnout.

Zdroj: NewAtlas