Je to potvrzeno, kráter Jezero na Marsu je skutečně starobylé jezero!

Snímky pořízené roverem Perseverance na Marsu konečně poskytují nezvratný důkaz: kráter Jezero na Marsu je skutečně starobylé jezero! To, co je dnes obrovská, suchá, větrem vyvrácená jáma, bylo kdysi, asi před 3,7 miliardami let, klidné jezero napájené malou řekou. Je tedy pravděpodobné, že v té době byly v tomto jezeře nebo jinde na Rudé planetě přítomny formy života, píše portál Science.

K tomuto závěru vedla nová analýza mezinárodního týmu vědců, kteří použili snímky vystupujících hornin uvnitř kráteru. Satelity již dříve ukázaly, že výchoz připomíná suchozemské říční delty, kde se vrstvy sedimentů ukládají vějířovitě.

Snímky také ukazují, že kráter zažil bleskové záplavy. Tyto záplavy byly dostatečně silné na to, aby odnesly velké balvany desítky kilometrů proti proudu a uložily je na dno jezera, kde dnes leží mohutné skály. Výsledky studie byly zveřejněny 7. října v časopise Science.

Snímky potvrzují přítomnost dávné říční delty
Nové snímky pořízené přístrojem Perseverance z nitra kráteru potvrzují, že tento výběžek byl skutečně říční deltou. Ze sedimentárních vrstev na výchozu se zdá, že delta se vlévala do jezera, které bylo po většinu své existence klidné, dokud dramatická změna klimatu nevyvolala epizodické záplavy, což byl pro jezero o průměru 49 km rozsudek smrti.

„Když se podíváte na tyto snímky, uvidíte epickou pouštní krajinu. Je to nejodlehlejší místo, které můžete navštívit,“ říká Benjamin Weiss, profesor planetárních věd na katedře věd o Zemi, atmosféře a planetách MIT a člen analytického týmu. „Není tu ani kapka vody, a přesto tu máme důkazy o zcela jiné minulosti. V dějinách planety se stalo něco velmi intenzivního.

Vědci doufají, že malý robot NASA prozkoumá kráter a zjistí další informace o jeho klimatickém vývoji. Nyní, když se potvrdilo, že kráter byl kdysi jezerním prostředím, se domnívají, že jeho sedimenty mohou obsahovat stopy dávného života. Během své mise bude Perseverance hledat místa pro sběr a uchování sedimentů. Tyto vzorky budou nakonec vráceny na Zemi, kde v nich vědci budou moci hledat vesmírné biosignatury.

Hledání minulého života
„Nyní máme možnost hledat fosilie,“ říká Tanja Bosak, členka výzkumného týmu a docentka geobiologie na MIT. „Nějakou dobu potrvá, než se dostaneme ke skalám, na kterých chceme hledat známky života. Je to tedy maraton s velkým potenciálem.

Dne 18. února 2021 přistálo vozítko Perseverance na dně kráteru Jezero, jen něco málo přes kilometr od jeho západního vějířovitého výběžku. První tři měsíce bylo vozidlo v klidu, zatímco inženýři NASA prováděli dálkové kontroly mnoha přístrojů vozítka.

Dvě kamery sondy Perseverance, Mastcam-Z a SuperCam Remote Micro-Imager (RMI), mezitím pořídily snímky okolí, včetně dálkových záběrů okraje výchozu a útvaru známého jako Kodiak Butte, menšího výchozu, o němž se planetární geologové domnívají, že mohl být spojen s hlavním vějířovitým výchozem, ale od té doby částečně erodoval.

Zdroj: Science.com