Inovativní plovoucí větrná turbína je dimenzována na rychlost větru až 252 km/h. Tradiční třílopatkové turbíny se musí vypnout už při 90 km/h

Většina nejlepších větrných zdrojů na světě se nachází na moři, v oceánu, který je příliš hluboký na to, aby tam mohly být instalovány typické turbíny s pevnou věží. Přesto by větrné elektrárny na moři mohly významně přispět k výrobě čisté energie a způsobit mnohem méně problémů obyvatelům a volně žijícím živočichům než větrné elektrárny na pevnině, jak píše web New Atlas.

Technologie větrných elektráren na moři, které se skládají z plovoucích zařízení ukotvených na mořském dně, však ještě zdaleka není vyřešena. Společnost Touchwind tvrdí, že její inovativní turbíny s jednou lopatkou vyřeší několik problémů a sníží náklady a prostoje díky jediné obří lopatce bez nutnosti aktivního řízení sklonu. Její konstrukce je založena na masivním jednodílném rotoru umístěném na konci stožáru, který je obklopen velkým barelem, pod nímž visí velká plovoucí bóje.

Společnost Touchwind uvádí, že výroba této jedné obří dvoulopatkové turbíny by stála přibližně o 30 % méně než tradiční třílopatkové turbíny. Nevyžaduje žádné drahé aktivní systémy řízení sklonu lopatek, a zatímco většina standardních turbín se musí vypnout při rychlosti větru nad 25 m/s (90 km/h), tato turbína je dimenzována na rychlost až 70 m/s (252 km/h). Méně odstávek znamená více produktivních hodin a více energie.

Lopatka je připevněna ke stožáru pod mírným úhlem směrem vzhůru. Při nízkých rychlostech větru se stožár naklání přímo dolů a lopatka zůstává mimo vodu díky závěsné bóji. Když se však rychlost větru zvýší a lopatka se začne rychle otáčet, vyvine vztlak jako hlavní rotor vrtulníku a začne táhnout stožár do svislé polohy. Při vysokých rychlostech větru se tak stožár dostává téměř na úroveň horizontu, což výrazně omezuje schopnost větru otáčet jím rychleji.

A když k tomu dojde, bóje se zvedne z vody a stane se balastním závažím, které působí proti vztlaku hlavního plachty, čímž pomáhá snižovat napětí působící na kotvy na mořském dně a zabraňuje naklonění celé soupravy. Stejně jako mnoho jiných plovoucích konstrukcí není závislá na směru přicházejícího větru a pluje pasivně, takže je vždy orientována optimálním směrem.

Společnost Touchwind uvádí, že konstrukci lze snadno vyrobit víceméně v jakémkoli přístavním zařízení, které je schopno zvládnout 200metrovou lopatku potřebnou pro 12megawattovou turbínu. Lze ji také snadno odtáhnout na místo a připojit k zemní kotvě a kabelu pro export energie pro instalaci.

Společnost Touchwind dokončila malé prototypy pozemní i plovoucí plošiny a díky čerstvé investici japonské lodní společnosti Mitsui O.S.K. Lines začíná rozšiřovat testování. Probíhají provozní zkoušky s rotorem o průměru 6 m na jezeře Oostvoorne v Nizozemsku.

Zdroj: newatlas.com, redakce