Indie se snaží získat výrobce notebooků do své země. Nabízí pobídky za 2 miliardy dolarů

Indie představuje plán finančních pobídek v hodnotě 170 miliard rupií (zhruba 44 miliard korun), který má přilákat výrobce notebooků, tabletů a dalšího hardwaru do této jihoasijské země. Společnosti se snaží diverzifikovat dodavatelské řetězce mimo Čínu, píše web Yahoo.

Premiér Naréndra Módí využívá úspěchu místních montážních provozů společnosti Apple Inc., které pomohly americké společnosti vyrobit přibližně 7 % celosvětové produkce iPhonů, k tomu, aby zemi představil jako životaschopné globální výrobní centrum. Nové Dillí chce do Indie přivést více technologické výroby poté, co obchodní válka Číny s USA a její přísná politika ohledně covidu přiměla společnosti zvážit jiné možnosti.

Apple v Indii zatím nezačal vyrábět iPady nebo notebooky MacBook, ale nové pobídky by mohly kalifornskou společnost z Cupertina přimět k tomu, aby takové kroky zvážila. Mezi další výrobce, kteří by mohli využít nových opatření, patří Dell Technologies Inc., HP Inc. a Asustek Computer Inc. Indický ministr pro technologie oznámil program na středeční mediální konferenci. Motivační plán bude trvat šest let.

V roce 2021 Indie zahájila program v hodnotě 73,5 miliardy rupií s cílem zvýšit místní výrobu a vybudovat export IT produktů, jako jsou notebooky, tablety a osobní počítače. Tato snaha ovšem nedokázala přilákat společnosti kvůli názoru, že pobídky jsou příliš malé. Pro čínské výrobce, jako je Lenovo Group Ltd., by mohlo být obtížné získat pobídky v podmínkách chladných vztahů s Indií od střetu na himálajské hranici v roce 2020.

Zdroj: Yahoo, Bloomberg