Indie možná ukáže Rusku, jak se přistává na Měsíci. Sonda Chandrayaan-3 má přistát dnes

Indická mise Chandrayaan-3 chce přistát na povrchu Měsíce. Přistání je naplánováno na středu 23. srpna, takže dnes. V případě úspěchu by se Indie mohla stát první zemí, jejíž sonda měkce přistane v blízkosti málo prozkoumaného jižního pólu Měsíce. Tím se také připojí k malému počtu zemí, kterým se podařilo řízeně přistát na povrchu Měsíce, jak píše web Space.

Zatímco Rusko stále vysvětluje neúspěch přistání sondy Luna-25 na Měsíci, Indie se chystá bojovat o titul země, jejíž sonda jako vůbec první provede měkké přistání v blízkosti jižního pólu Měsíce. Moskva měla na tento titul zálusk, ale její plány zhatil neúspěch sondy Luna-25.

Indie se účastní závodu o dobytí Měsíce

Jurij Borisov, šéf ruské kosmické agentury Roskosmos, řekl, že hlavní příčinou havárie bylo špatné zapálení motoru. Neoficiálně se hovoří o tom, že se Rusko mohlo potýkat s problémy s elektronikou, nejspíše v důsledku západních sankcí uvalených na Moskvu.

Mise Chandrayaan-3 Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) se skládá z orbitálního modulu, přistávacího modulu Vikram (sanskrtské slovo znamenající „statečnost“) a roveru Pragyan (sanskrtské slovo znamenající „moudrost“). Indie plánuje, že sonda přistane poblíž málo prozkoumaného jižního pólu Měsíce ve středu 23. srpna přibližně ve 14:34 českého času.

Stojí za to připomenout, že Indie se o přistání na Měsíci pokusila již v roce 2019 (dosud se to podařilo pouze Spojeným státům, bývalému Sovětskému svazu a Číně). Sonda Čandraján-2 se však srazila s povrchem Stříbrného glóbu. V pondělí ISRO oznámila, že přistávací modul Chandrayaan-3 navázal obousměrnou komunikaci s orbitálním modulem z mise Chandrayaan-2.

Zdroj: redakce, space.com, theconversation.com