Historický moment: První komerční přistání na Měsíci bylo úspěšné!

Noc na 23. února 2024 se zapsala do historie vesmírných letů. Poprvé v historii se podařilo uskutečnit komerční misi a přistát na Měsíci. Modul Nova-C s přezdívkou Odysseus americké firmy Intuitive Machines dosedl v jižní oblasti Měsíce a stal se tak prvním americkým strojem na lunárním povrchu po více než 50 letech.

Mise Nova-C a program CLPS

Modul Nova-C, přibližně ve velikosti staré telefonní budky, byl vynesen do vesmíru raketou SpaceX z floridského Cape Canaveral. Na palubě nesl 130 kilogramů nákladu, většinu tvořily výzkumné přístroje NASA a zbytek si pro své účely zajistily komerční firmy. Součástí nákladu bylo i 125 miniaturních soch z nerezové oceli od amerického umělce Jeffa Koonse, jak píše portál Businessinsider.

Mise Nova-C je součástí programu NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services), jehož cílem je efektivní a cenově dostupný návrat na Měsíc. NASA spolupracuje se soukromými firmami, kterým zadává zakázky na přistání na Měsíci a s jejichž pomocí chce získat co nejvíce poznatků. Měsíc má sloužit i jako mezistanice pro budoucí lety na Mars.

Historický úspěch s otazníky

Stav modulu Nova-C po přistání není zatím zcela jasný. Z kontrolního centra byly zprvu zachyceny pouze slabé signály. NASA pracuje na jejich zesílení a zjištění podrobnějších informací o stavu modulu.

I přes tuto nejistotu je historický úspěch nesporný. První komerční přistání na Měsíci otevírá novou kapitolu vesmírných letů a ukazuje cestu k dalšímu zkoumání vesmíru s pomocí soukromých společností.

Další zajímavosti:

Celkem pět zemí se doposud pyšnilo úspěšným přistáním na Měsíci: USA, Sovětský svaz, Čína, Indie a Japonsko.

V lednu 2024 se pokus o přistání na Měsíci nezdařil americké firmě Astrorobotic.

V dubnu 2023 selhala i podobná mise japonské firmy.

Zdroj: Tagesschau, Businessinsider