Futuristické boty vytištěné na 3D tiskárně se přizpůsobí nohám

Boty Evolve AI, které jsou v současné době vystaveny v dubajském Muzeu budoucnosti, posouvají hranice vědy a designu. Tým, který stojí za těmito botami, doufá, že se během příštích tří let dostanou z muzejních regálů do rukou uživatelů, informuje portál Euronews.

Obuv na trhu stále vyrábí hlavně ve standardních velikostech. To znamená, že na trhu je nepřeberné množství levné a módní obuvi, která ale nemusí vyhovovat různým typům postavy.

Jak boty fungují?

Boty Evolve AI jsou vybaveny deskou s obvody vytištěnou na 3D tiskárně, která obsahuje senzory sbírající data. Tento projekt financovaný EU je výsledkem spolupráce několika společností, včetně studia Assa Ashuach, Stratasys, Haratech a Profactor.

Boty snímají vaši postavu i pohyb

Boty vyhodnocují, zda tlačíte dovnitř nebo ven, zda přibíráte nebo hubnete, jak moc se potíte. Bota vaši nohu podepře a vytvaruje se kolem ní.

Uživatelé budou nakonec nosit boty, které budou shromažďovat data, jež se budou odesílat do druhé generace bot uložených ve virtuálním cloudu. Jakmile se nashromáždí dostatek dat, bude možné boty vytisknout na 3D tiskárně. Na tisk by se muselo čekat zhruba rok.

Boty jsou drahé a musíte poskytnout osobní údaje

Aby mohli uživatelé boty nosit, musí nejen zaplatit vysokou cenu, ale také poskytnout své osobní údaje. Boty sledují, jak se uživatelé pohybují, ale také shromažďují údaje o jejich vnějším prostředí, například monitorováním počasí.

Netradiční design

Boty Evolve AI vypadají ve srovnání s běžnými teniskami Nike rozhodně jinak a pro někoho mohou být i nepříjemné na pohled. To vše je součástí estetiky. Při návrhu se tvůrci inspirovali lidskou kůží a na botě jsou například vidět žíly.

Zdroj: Euronews