Firmy vyrábí z alkalických baterií inovativní hnojivo

Alkalické baterie napájejí mnoho každodenních spotřebičů, ale když se vybijí, často končí v koši. Ukázalo se však, že i přes chybějící energii mohou dát rostlinám život. Dvě společnosti používají recyklované baterie k výrobě hnojiva.

Baterie lze recyklovat tradičním způsobem, který však vyžaduje použití vysokých teplot k roztavení kovů, které lze následně znovu použít. Tato metoda však neumožňuje opakované použití jiných komponent, které je třeba extrahovat. Dochází tak k plýtvání cennými zdroji.

Recyklace baterií Tracegrow
Tracegrow je finská společnost, která jako první objevila metodu přeměny baterií na hnojivo, uvádí portál Eye on the Arctic. Společnost používá řešení, které využívá 80 procent stopových prvků obsažených v alkalických bateriích.

„Naše inovace jsou založeny výhradně na chemii,“ řekl Tatu Leppänen, generální ředitel společnosti Tracegrow. „Zatímco jiné země pracují na stejném poli, nemají dostatečný prospěch z mezinárodního zpracování baterií tímto způsobem. Finsko má vysokou úroveň odborných znalostí v oblasti chemie, která je pro vývoj a inovace v tomto typu práce potřebná,“ vysvětlil.

Rajčata a avokádo od společnosti Envirostream
Společnost Envirostream, která součást australské společnosti Lithium Australia, a která se zabývá recyklací baterií, přišla na způsob, jak využít složky baterií k podpoře růstu rostlin. Zatímco některé chemické látky v bateriích jsou toxické, společnost vyvinula novou metodu, která z baterií odstraňuje nebezpečné látky, jako je oxid zinečnatý a manganatý, tím, že je rozdrtí a nebezpečné prvky odfiltruje.

„Snažili jsme se najít řešení pro tyto použité baterie, které by bylo lepší pro životní prostředí a vytvářelo lepší hodnotu,“ řekl Adrian Griffin, generální ředitel společnosti Lithium Australia, pro ABC News.

Společnost zahájila práci v roce 2020 a testovala hnojivo vyrobené z recyklovaných baterií na pšenici a zjistila, že funguje stejně dobře jako komerční hnojiva. Hnojivo bylo následně testováno v půdě s nedostatkem minerálních látek. Podle společnosti se nyní hnojivo úspěšně používá při pěstování rajčat, avokáda a bavlny.

Recyklace baterií na užitečné součástky a zabránění jejich skládkování je pro planetu jistě přínosem.

Zdroj: abc.net.au, rcinet.ca