Experimentální dron Zephyr vytvořil nový rekord v délce letu bez posádky. Hodnotu rekordu neuhádnete

Rekordní let má sloužit k testování nových systémů skladování energie a její účinnosti.

Experimentální letoun testovaný ve spolupráci s armádou Spojených států amerických se vznášel ve vzduchu nad Sonorskou pouští 42 dní, čímž překonal svůj vlastní rekord v nejdelším letu bez posádky.

Výškový Airbus Zephyr S poháněný solární energií odstartoval 15. června 2022 z amerického vojenského cvičiště Yuma Proving Ground a od té doby létá nad testovacím polygonem Yuma a národní přírodní rezervací Kofa.

Let nyní překonal předchozí rekord Zephyru, který činil 25 dní a 23 hodin a který byl stanoven v srpnu 2018. Při posledním letu dosáhl Zephyr řady dalších milníků, včetně prvního letu nad vodou, prvního letu do mezinárodního vzdušného prostoru, nejdelšího nepřetržitého letu při řízení prostřednictvím satelitní komunikace a nejvzdálenějšího letu z místa startu. Zephyr má úzký, téměř kostrbatý trup a křídla pyšnící se rozpětím 25 metrů. Navzdory svým velkým rozměrům je dron vyroben z lehkých uhlíkových kompozitů, díky čemuž jeho celková hmotnost klesla na pouhých 75 kilogramů.

Airbus popisuje Zephyr jako první svého druhu, který je schopen létat nepřetržitě po dobu několika měsíců. Letoun je známý jako „High Altitude Platform Station“ neboli HAPS, někdy označovaný jako pseudosatelit. Tato třída letadel je navržena tak, aby mohla zůstat ve výšce po delší dobu a zároveň využívat sluneční energii k nabíjení palubních baterií, které jsou pak využívány k udržení letadla v letu v noci. Airbus tvrdí, že díky systému ukládání energie je provoz Zephyru za letu zcela uhlíkově neutrální.

Zdroj: space.com