Evropský bič na Rusy. Střely Storm Shadow mají stoprocentní účinnost

Ukrajinci se chlubí, že dosud úspěšně zasáhli 100 procent cílů raketami Strom Shadow. Představujeme výkon této nové „zázračné zbraně“ Ukrajiny.

Střely s plochou dráhou letu Storm Shadow dodané Spojeným královstvím Ukrajinci úspěšně používají na cíle velmi daleko od frontové linie.

Ukrajinci jako nosiče využívají letouny Su-24, které byly údajně pro tuto roli připravovány minimálně od roku 2022. Tyto letouny upraveny za pomoci polských inženýrů, stejně jako tomu bylo v případě integrace střel AGM-88 HARM do letounů MiG-29 a Su-27.

Britsko-francouzská noční můra pro Rusy

Střely Storm Shadow odpalované z letadel a vyráběné od počátku roku 2000 byly schopné bojovat s cíli na vzdálenost kolem 500 km, respektive 300 km u exportních variant omezených ustanoveními Režimu kontroly raketových technologií.

Střely Storm Shadow s hmotností 1 300 kg jsou vybaveny proudovým motorem zajišťujícím rychlost letu až 0,8-0,9 ma. K tomu se přidává vysoce vyspělý navigační systém, který je nezranitelný vůči ruským rušícím systémům, jež si poradí se satelitní navigací používanou mimo jiné v raketách GMLRS a řízených pumách JDAM-ER.

U střel Storm Shadow je kromě tandemu inerciální a satelitní navigace k dispozici IR senzor čtvrté generace (IIR), který je oproti předchozím generacím schopen vidět tepelný obraz cíle, nikoliv jen tepelnou skvrnu. To zajišťuje nejen přesnost v poslední fázi letu, ale také se používá ke snímání terénu, který se pak porovnává s digitální mapou. Střela tak má stejně přesnou navigaci jako GPS, a to i v prostředí, kde GPS není k dispozici, jak se píše na webu výrobce.

K ničení cílů se zase používá bojová hlavice o hmotnosti přibližně 450 kg, pokřtěná zkratkou BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented CHarge). Je multifunkční a může pracovat v jednom ze tří režimů v závislosti na cíli. Prvním je vzdušná detonace, při níž je velká oblast zasypána krupobitím střepin (nejužitečnější proti měkkým cílům). Druhým je klasická exploze při dopadu a třetím je detonace se zpožděním poté, co střela s využitím své kinetické energie pronikne zemí nebo bunkrem.

Zdroj: redakce, mbda-systems.com, eurasiantimes.com, Wikipedia