Energie z mořských vln je sedmkrát levnější než větrná. To jsou švédské elektrárny budoucnosti

Švédská společnost Ocean Harvesting vyvinula speciální systém InfinityWEC pro výrobu energie z mořských vln. Toto řešení má údajně sedmkrát nižší investiční náklady než plovoucí větrné elektrárny, jak píše web Cision.

Odborníci hledají nové způsoby výroby čisté a levné energie. Jedním ze zdrojů, který je zatím z velké části nerozvinutý, je energie z vln. Švédská společnost Ocean Harvesting vyvinula systém InfinityWEC, který dokazuje, že tento zdroj energie je jednoznačně levnější než konkurenční větrné elektrárny.

Systém InfinityWEC vyrábějící energii na bójích může být umístěn v hloubkách 80-200 m. Ve vodách s podobnou hloubkou se větrné elektrárny staví na plovoucích plošinách. Švédský projekt má nízké investiční náklady.

Tyto náklady mají významný vliv na vyrovnané náklady na energii, které zohledňují jak investiční náklady na elektrárnu, tak následné provozní náklady, které vyplývají z provozu zařízení.

Pro porovnání účinnosti systému InfinityWEC byl postaven systém o výkonu 6 MW. Byl porovnán s plovoucí větrnou farmou Hywind Scotland o stejném výkonu. Obě technologie mohou k přepravě vyrobené energie využívat podobnou infrastrukturu.

Údaje, které společnost Ocean Harvesting předložila, ukazují, že InfinityWEC vyžaduje přibližně sedmkrát nižší investiční náklady a vytváří přibližně sedmkrát nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s výše uvedenou farmou Hywind Scotland.

Mezi výhodami InfinityWEC uvádí švédská společnost škálovatelnost nebo vysokou účinnost, což prý dokládá skutečnost, že tento typ elektrárny dokáže vyrábět elektřinu z každé vlny nepřetržitě. Při výrobě 2 GWh se náklady odhadují na 100 EUR/MWh (cca 2 500 Kč) při instalovaném výkonu 100 MW a méně než 35 EUR/MWh (cca 835 Kč) při instalovaném výkonu 5 GW.

Zdroj: redakce, cision.com