Elektrárna raději těží bitcoiny, než aby dodávala elektřinu

Jedna z nejstarších vodních elektráren na světě raději vydělává peníze na bitcoinech, než aby dodávala energii do sítě.

Historická vodní elektrárna Mechanicville nedaleko města Albany ve státě New York funguje od roku 1897. Zařízení nedávno prošlo rekonstrukcí a stalo se z něj fungující muzeum, které je podle správců zařízení nejstarší funkční vodní elektrárnou na světě.

„Myslíme si, že je to nejstarší stále fungující elektrárna na obnovitelné zdroje energie na světě,“ řekl deníku Times Union generální ředitel společnosti Albany Engineering Corp. Jim Besha.

Elektrárna však svou energii využívá, nikoliv dodává do celostátní sítě, kde se platí 3 centy za kilowatthodinu. Je to proto, že pro správce je mnohem výhodnější těžit bitcoiny, které z každé kilowatthodiny vynesou přibližně 9 centů.

„Jedná se o nejlepší druh těžby bitcoinů, protože používáme obnovitelnou energii. Děláme to jen tak bokem, experimentujeme s tím. Nakupujeme použité servery, abychom mohli těžit,“ prohlásil Besha v rozhovoru pro Times Union.

Těžba bitcoinů vyžaduje velké množství energie k udržení potřebného výpočetního výkonu. Odhaduje se, že spotřeba energie na „kopání“ bitcoinů převyšuje spotřebu v zemích, jako je Nizozemsko nebo Spojené arabské emiráty. To vede k tomu, že se stále více zemí dívá na bitcoinové doly s rostoucí neochotou a začíná tyto činnosti zakazovat. Kryptoměnový průmysl byl obzvláště tvrdě zasažen postupnými zákazy v Číně, jejíž provincie zakazují bitcoinové doly i tam, kde mohou využívat obnovitelné zdroje energie.

Čínské zákazy jsou výhodné pro historické vodní elektrárny, které těží z klesající efektivity blockchainové sítě a vydělávají díky tomu více bitcoinů. Jim Besha zároveň nemá v úmyslu držet prostředky v kryptoměnách a každý týden je převádí na dolary.

Na této staré zlaté transakci s elektrárnou je jedna věc, která ho může znepokojovat – stát New York také zvažuje zákaz těžby kryptoměn.

Samotná elektrárna je mistrovským dílem techniky konce 19. století. V té době to byla první elektrárna, která vyráběla třífázový střídavý proud.