Dům na klíč vyrobený 3D tiskem vyrobí za 2 dny a stojí jen 835 tisíc Kč

Japonský stavební startup Serendix nedávno vytiskl 3D tiskem menší dům za 5,5 milionu jenů (asi 835 tisíc Kč), což je výrazně méně než cena 3D tištěných domů v USA. Projekt společnosti nazvaný Fujitsubo je malý, má 50 metrů čtverečních, zatímco průměrný nový americký dům je téměř pětkrát větší. Malý domek s jednou ložnicí, jednou koupelnou a otevřeným obývacím pokojem spojeným s kuchyní má však dostatek prostoru pro pohodlné bydlení jedné osoby nebo páru.

V USA místní předpisy často vyžadují minimální rozměry domů a pozemků a náklady na pozemky mohou developerům znemožnit stavbu malých „startovacích“ domů. V Japonsku je bydlení obecně dostupnější díky liberálním pravidlům územního plánování, která jsou řízena spíše na celostátní úrovni než jednotlivými městy, což umožnilo developerům postavit dostatek domů, aby uspokojili poptávku.

Stejně jako jiné společnosti využívající technologii 3D tisku ke stavbě domů, i tento startup tiskne vrstvy betonu ke stavbě zdí. Dům Fujitsubo je navržen tak, že se tiskne po částech, které jsou k základům připevněny pomocí ocelových sloupů. Panely na střeše byly vyrobeny na CNC stroji. Celý proces výstavby trval podle společnosti 44 hodin a 30 minut.

Cena zahrnuje i hotové místnosti uvnitř. Startup má v současné době pět tiskáren, z nichž každá má podle jeho slov kapacitu postavit 50 domů ročně. Do příštího roku plánuje ve spolupráci s partnery přidat 12 nových strojů, což by mu umožnilo postavit až 850 domů ročně.

Zdroj: fastcompany.com, redakce