Dron BAS-80. Rusové testují svou kopii amerického dronu Switchblade

Ruské inženýrské týmy pracují na novém bezpilotním letounu, BAS-80, který je velmi podobný americkému dronu Switchblade. Podle zpráv z webu DefenseRomania je tento nový stroj již v testovací fázi na bojišti. Ale jak se BAS-80 liší od svého amerického protějšku?

Ruský dron využívá kompozitní materiály a lehká skelná vlákna, což zajišťuje nízkou hmotnost kolem 1,7 kg. Díky tomu může operátor snadno manipulovat s dronem a přenášet ho prakticky v jedné ruce. K vypuštění dronu je použit malý katapultovací systém, který je designován tak, aby odpovídal hmotnosti dronu.

Dron je schopen nést výbušniny o hmotnosti až 0,5 kg, s možností zvýšení na 2 kg. Elektromotor umístěný vzadu zaručuje dolet až 30 km a maximální rychlost až 130 km/h. Na krytu dronu lze identifikovat tři objektivy, z nichž jeden je pravděpodobně infračervenou kamerou určenou k nočnímu průzkumu.

Porovnání s americkým dronem Switchblade

Americký Switchblade 300 má dolet až 10 km a nese bojovou hlavici o hmotnosti přibližně 250 gramů. Specifikace BAS-80 jsou „poněkud vágní“, zejména pokud jde o porovnání s americkým dronem.

Ruský dron BAS-80 je aktuální a potenciálně významným přírůstkem do arzenálu ruské armády. Ačkoliv je zatím v testovací fázi, jeho technické parametry a možnosti nasazení ukazují na to, že ruská armáda hledá moderní způsoby, jak zefektivnit své vojenské operace. Pouze čas ukáže, zda se tento dron stane plnohodnotným nástrojem v boji, nebo zůstane pouze v testovací fázi.

Zdroj: DefenseRomania