Doručovací služba v Norsku využívá drony na nejdelší vzdálenost na světě. Doručí léky nebo potraviny až 17 km daleko

Norský start-up Aviant rozšířil svou doručovací službu pomocí dronů, které v tomto lyžařském městě zvládnou i tuhou zimu. Informuje o tom portál Euronews.

Doručovací služby pro místní obyvatele a turisty v bohatém norském lyžařském středisku Lillehammer se staly mnohem exkluzivnějšími. Norský start-up Aviant v úterý rozšířil svou doručovací službu pomocí dronů pro 4 000 obyvatel předměstí Lillehammeru, když spustil doručování na nejdelší vzdálenost pomocí dronů na světě.

Dron doručí léky nebo potraviny do 1,5 kg za 24 minut

Obyvatelé předměstí si mohou objednat dodávky prostřednictvím aplikace Kyte společnosti a mohou si objednat zboží o hmotnosti přibližně 1,5 kg, jako jsou léky, potraviny a jídla z nezávislých restaurací. Zásilka přiletí do 24 minut.

Drony budou operovat v okruhu 17 km, což je téměř šestkrát více než u tradičních dronů, a to i v drsném zimním klimatu země.

V době, kdy se na zemi rozhořívá konkurence pro doručovací služby, jako jsou Uber Eats a Deliveroo, je pro systémy doručování pomocí dronů stále ještě těžký boj s právními omezeními a omezeními vzdušného prostoru. Společnost Aviant však má regulační povolení k provozu ve vzdušném prostoru EU v Lillehammeru.

Drony vydrží i norskou zimu a silný vítr

Drony, které byly vyvinuty během pandemie covid-19 k doručování zdravotnického materiálu, mohou pracovat a doručovat náklad při silném větru o rychlosti až 12 metrů za sekundu a teplotách, které běžně klesají pod -15 °C. Další zajímavostí pro budoucnost doručovacích služeb je, že dron Aviant vypouští o 95 % méně oxidu uhličitého než elektromobil.

V Irsku a Finsku vzniká konkurence

Avivant plánujeme brzké rozšíření i mimo Norsko, ale má konkurenci. Irský start-up Manna, který vyrábí drony, plánuje expanzi do dalších evropských zemí a společnost Wing, která je vlastněna společností Alphabet a která se zabývá doručováním pomocí dronů, působí v Irsku a Finsku.

Zdroj: Euronews