Davidův prak. Jedna z nejmocnějších obranných technologií bude strážit ukrajinské nebe před Ruskem

Izrael nakonec poskytne Ukrajině vyspělý protiraketový systém známý jako Davidův prak na ochranu před Ruskem, uvedl v pátek na Mnichovské bezpečnostní konferenci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jak uvádí web Jpost.com.

Davidův prak byl vyvinut společně izraelskou společností Rafael a americkou společností Raytheon a je používán Izraelskými obrannými silami (IDF). Jedná se o kompletní systém protivzdušné obrany, který má porazit celé spektrum vzdušných a raketových hrozeb, jak uvádí web Army Technology. Jednalo by se o velmi důležitou technologii, která by chránila Ukrajinu před Ruskem.


Davidův prak

Davidův prak, v originálním znění David’s Sling Weapons System (DSWS) a známý také pod názvem Magic Wand, je systém víceúrovňové protiraketové obrany. Systém DSWS poskytuje obranu proti taktickým balistickým raketám, raketám středního a dlouhého doletu a řízeným střelám. To by mělo pomoci ochránit ukrajinské nebe před ruskou agresí.

Davidův prak obsahuje dvoustupňové víceimpulsní střely Stunner a lze jej namontovat na celou řadu pozemních, námořních a vzdušných zařízení.

Střela Stunner byla poprvé úspěšně zkušebně odpálena v listopadu 2012 a v dubnu 2017 byla spolu se systémem DSWS uvedena do provozu.

Systém DSWS je společný program americké Agentury pro protiraketovou obranu a izraelské Organizace protiraketové obrany, který je určen k boji proti raketám a střelám odpalovaným ozbrojenci Hizballáhu. Obsahuje výkonný radar, systém řízení a kontroly boje, odpalovací zařízení a záchytnou střelu Stunner.


Vlastnosti střel Stunner

Stunner je určena k zachycení raket krátkého doletu, balistických raket, řízených střel a raket velkého kalibru s dosahem od 40 do 300 km. Střela využívá ke zničení cíle technologii přímého zásahu.

Stunner se integruje do izraelského systému protiraketové obrany Davidův prak. Stunner získává informace z palubních senzorů a z mimopalubních senzorů, aby varoval před raketami.

Stunner lze začlenit do integrovaných raketových systémů protivzdušné obrany. Může být použita v rámci mnoha scénářů, protože je schopna spolupracovat s několika pozemními, námořními a vzdušnými platformami. Stunner lze rovněž nasadit ze stávajících kolejnicových odpalovacích zařízení.

Stunner může být odpalován vysokou rychlostí a je vybavena sofistikovaným řízením.

Systém může zachytit cíle za jakýchkoliv povětrnostních podmínek, protože vyhledávač využívá jak elektrooptické (EO), tak radiofrekvenční senzory.

Zdroj: redakce, jpost.com, army-technology.com