Další zkušební let rakety Starship společnosti SpaceX by se mohl uskutečnit již ve čtvrtek

Podle příspěvku, který společnost v tichosti zveřejnila na platformě X a v němž oznamuje živý přenos startu, se třetí letový test její lodi Starship uskuteční 14. března, píše server Space.

Společnost v březnu provedla kritickou zkoušku tankování paliva ve svém zařízení Starbase poblíž Boca Chica v Texasu. „Starship Flight 3 se připravuje na start,“ napsal generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk v příspěvku na X, který doprovázel fotografie z tankovací zkoušky.

Starship se poněkud matoucím způsobem skládá ze dvou částí. A to z horního stupně z nerezové oceli pro opakované použití, známého také jako Starship, a jeho prvního stupně Super Heavy. Oba dohromady jsou vysoké přes 122 metrů. Starship a Super Heavy jsou navrženy tak, aby je bylo možné plně opakovaně používat. Společně jsou nejvýkonnějšími raketami na světě a jsou schopny vynést na oběžnou dráhu až 165 tun nákladu.

NASA vybrala Starship pro přistání astronautů na Měsíci během nadcházející mise Artemis 3, která je naplánována nejdříve na rok 2026. Než se tak ale stane, musí Starship překonat ještě několik překážek. Za prvé se nejprve musí dostat na oběžnou dráhu. Při prvních dvou zkušebních letech rakety, jednom v dubnu 2023 a druhém v listopadu 2023, se to Starshipu nepodařilo.

Během prvního zkušebního letu se Starship neoddělila od prvního stupně nosné rakety a začala padat. SpaceX raketu odpálila necelé čtyři minuty po startu. Při druhém zkušebním letu se Starship úspěšně oddělil od Super Heavy asi po 2 minutách a 40 sekundách letu, ale Super Heavy krátce nato explodoval ve vzduchu.

Po tomto druhém zkušebním letu bylo určeno 17 nápravných opatření, která musí společnost SpaceX provést před dalším letem. Z toho 10 na lodi Starship a 7 na nosné raketě Super Heavy. To se podle prohlášení SpaceX z 26. února povedlo. „Provedli jsme změny na hardwaru na nadcházejících vozidlech Starship, abychom zlepšili omezení úniků, protipožární ochranu a zpřesnili operace spojené s odvzdušněním pohonných hmot s cílem zvýšit spolehlivost,“ uvedla společnost.

Zdroj: Space