Curiosity Rover našel na Marsu skálu, která vypadá jako prsty

Začátkem tohoto roku pořídilo rover NASA Curiosity na povrchu Marsu něco docela lákavého. Objekt vypadá jako malá květina, ale tým roverů potvrdil, že jde pouze o minerální útvar s jemnými strukturami vytvořenými z minerálů vysrážených z vody. Poprvé rover zahlédl na Marsu strukturu podobnou květině v roce 2013 a další rover jménem Spirit zahlédl stejné struktury dříve. Nyní Curiosity zahlédl další zajímavý skalní útvar v podobě prstů, uvedl web sciencetimes.

Skály na Marsu podobné prstům

Podle tiskové zprávy laboratoře NASA v jižní Kalifornii (JPL) zaznamenal rover Curiosity Mars na povrchu rudé planety pomocí své Mast Camera (MastCam) kameny připomínající prsty. Rover snímek pořídil 15. května 2022, během svého 3 474. marťanského dne. Podle týmu JPL se skalní útvar s největší pravděpodobností vytvořil, když podzemní voda v dávné minulosti prosakovala skálou a ukládala minerální cement v průběhu času. Po mnoha letech vítr erodoval měkčí materiál kolem cementované části, když byla hornina vystavena atmosféře.

Rover Curiosity našel unikátní skalní útvar na 5 kilometrů vysoké hoře zvané Mount Sharp. Rover na něj šplhá od roku 2004. JPL sdílela fotografie prstovitého kamene. Obrázek A byl pohled zblízka a obrázek B byla 3D verze určená k pozorování přes červeno-modré brýle. NASA JPL postavila vozítko Curiosity, aby vedla svou misi jménem ředitelství vědeckých misí americké vesmírné agentury ve Washingtonu. Ale Mail Space Science System ze San Diega byl ten, kdo postavil MastCam roveru.

Rover Curiosity přistál na Marsu v srpnu 2012 a v současné době zkoumá kráter Gale. NASA vytvořila interaktivní mapu, která lidem umožní sledovat cestu, kterou rover urazil od svého přistání před téměř 10 lety.

Překvapivý objev Curiosity Rover

S příchodem vozítka NASA Perseverance na Mars loni v únoru 2021 může vesmírná agentura nyní mít více údajů o historii rudé planety. Je ale také vhodné ohlédnout se za úspěchy svých předchůdců, kterými je vozítko Curiosity Mars Science Laboratory (MSL).

V průběhu posledních let vozítko Curiosity učinilo významné objevy, které rozšířily znalosti vědecké komunity. Zde je pět nejlepších objevů, které rover učinil od svého přistání před osmi lety v kráteru Gale na Marsu:

  • Kráter Gale mohl před 3,5 miliony let umožnit život na planetě.
  • Kráter Gale má v minulosti prastará jezera.
  • Mars měl v minulosti organickou hmotu, kterou někteří přežili i dnes.
  • V atmosféře Marsu dochází k občasnému a nevysvětlitelnému prudkému nárůstu metanu.
  • Rover Curiosity stále fungoval i během silné celoplanetární prachové bouře.

Zdroj: sciencetimes.com