Čínská ponorka s posádkou se ponořila do nejhlubšího oceánského příkopu na Zemi

Začátkem tohoto měsíce se čínská ponorka se třemi vědci na palubě ponořila do Mariánského příkopu, nejhlubší části oceánu, a to do hloubky 10 909 metrů, píše portál Inceptivemind.

Ponorka Fendouzhe překonala rekord země v nejhlubším ponoru s posádkou poté, co strávila téměř čtyři hodiny sestupem v západní části Tichého oceánu. Zelenobílá ponorka zajistila první přímý přenos z hlubin oceánu. Záběry pořízené kamerami ponorky vysílala pekingská státní televize CCTV.

Fendouzhe zůstala na dně příkopu více než šest hodin, aby odebrala mořské vzorky a zdokumentovala okolní krajinu. Její cesta se o 18 metrů vzdálila historicky nejhlubšímu ponoru s lidskou posádkou. Dosažení mořského dna trvalo necelých 200 minut.

Ponorka měla pomocí svých robotických ramen odebrat biologické vzorky rostlin, mořské vody, mořských živočichů a hornin z mořského dna v Mariánském příkopu a zmapovat jejich prostředí pomocí sonaru. Jeden z výzkumníků řekl televizi CCTV, že vědci mohli během ponoru pozorovat „mnoho druhů“.

Čína však vyvinula tým strojů, které jí mají pomoci prozkoumat bohaté přírodní zdroje v mořských hlubinách. Tyto nerosty jsou nezbytné pro výrobu technologických produktů, jako jsou mobilní telefony, baterie nebo lasery. Významné zásoby těchto kovů se nacházejí mimo jiné v Číně a ve Spojených státech.

Čínští inženýři dokončili vývoj a montáž Fendouzhe v únoru, přičemž s projektem začali v roce 2016. Podle dřívější zprávy CCTV vodní plavidlo během tříměsíčního experimentu od března do června splnilo 25 úkolů.

Zdroj: Inceptivemind