Číňané vypustili nový satelit poháněný umělou inteligencí, která se má učit být plně autonomní sondou
Čínská komerčně vyráběná raketa vynesla na oběžnou dráhu balík satelitů, včetně špičkového satelitu s umělou inteligencí nazvaného „WonderJourney“, informuje portál South China Morning Post (SCMP). Nová družice je údajně schopna zpracovávat data přímo na místě, nikoliv v pozemním řídicím středisku. Konečným cílem nové družice je vytvořit v budoucnu plně autonomní vesmírnou sondu.
„Cílem je umožnit interakci člověka s kosmickou lodí, což umožní satelitu autonomně varovat před situacemi, které nelze analyzovat ze zemského povrchu, a pokračovat v učení, aniž by bylo nutné posílat obrovské množství dat zpět na Zemi,“ uvedl Chen Junrui, mluvčí vývojářské společnosti STAR.VISION se sídlem v Hangzhou.
Družice odstartovala z Jiuquan Satellite Launch Center ve Vnitřním Mongolsku na palubě rakety CERES-1 Y7 11. srpna 2023. Kromě této družice raketa vynesla také šest dalších družic, včetně Xiguang-1 01, které budou sloužit k pozorování Země, obsluze přírodních zdrojů, zemědělství, lesnictví, chytrých měst a snižování počtu katastrof. Další družicí byla Starpool I-1B, určená pro dálkový průzkum Země, komunikaci mezi družicemi a družicemi a rozšíření navigace.
„Platforma s názvem String Edge AI Platform slouží jako mozek družice a umožňuje pozorování a zpracování dat v reálném čase. Tradičně se data musí posílat zpět do pozemního řídicího centra, kde se analyzují a dávají se pokyny. Družice je však dokáže zpracovávat za chodu,“ vysvětlil Chen.
Hlavním úkolem družice bude provádět testování systému a ověřovat různé inteligentní aplikace pro efektivitu na oběžné dráze. Mezi tyto aplikace patří propojení s budoucími chytrými automobily a drony a monitorování podmínek životního prostředí, jako jsou lesní požáry, vlhkost půdy a choroby způsobené škůdci.
Zdroj: SCMP