Čína vyvíjí bojové drony inspirované semínkem javoru, které se mohou za letu rozdělit. Dokáží vytvořit roje

Čínští vědci údajně vyvinuli nový druh modulárního dronu, který se může za letu rozdělit na menší, nezávislé drony. Mohly by tak zamořit vzdušný prostor a zmást systémy protiletadlové obrany, píše server Times of India a Interesting Engineering.

Nový typ války

Čínští inženýři uvádějí, že se jeden velký dron může rozdělit až na šest menších a dokáže se dynamicky přizpůsobit požadavkům bojiště. Každý z nich je vybavený jednou vrtulí a zachovává si schopnost letu a navigace se stejnou autonomií jako typický dron. Podle výzkumníků by tyto dílčí drony mohly plnit specifické úkoly, jako je velení, průzkum, sledování, a dokonce i útok. Navíc jsou navržené tak, aby spolu vzájemně komunikovaly.

Tato technologie by mohla předznamenat nový typ války s drony. Obvykle, když nepřátelské radary detekují shluky dronů, je nasazena obranná strategie na základě vnímané úrovně ohrožení. Pokud ale mají drony schopnost expandovat, nepřátele tak zmátnou. Tento krok jednak namáhá nepřátelskou obranu a jednak způsobuje duševní šok. To může oslabit bojovou odezvu nepřítele.

Dlouholeté výzkumy

Tyto drony jsou výsledkem několikaletých bádání. Jejich autorem je profesor Shi Zhiwei z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics v Číně se svým týmem. „Týmu podařilo úspěšně překonat výzvu spočívající v návrhu kombinace dronů s téměř dvojnásobnou letovou účinností oproti podobně velkému multirotorovému dronu,“ uvedl čínský inženýr.

Výzkumy se zasekly právě na rychlosti jednotlivých dronů ve chvíli, kdy se menší drony začaly kombinovat do jednoho většího. Tým ale dle vlastního vyjádření tuto překážku překonal a dosáhl téměř dvojnásobné letové účinnosti než konvenční dron srovnatelné velikosti. Své sólové schopnosti letu a rychlosti pak předčí ve chvíli, kdy se jednotlivé drony spojí. I po oddělení dosahují údajně o 40 % vyšší efektivity než tradiční malé drony.

Javorové semínko

Podle South China Morning Post je to poprvé, kdy kombinované drony výkonnostně předčily ty sólové. Inženýr Shi a jeho tým toho dosáhl tím, že se nechal inspirovat semínkem javoru. Jedinečná struktura tohoto semene mu zajišťuje velmi dobré podmínky pro pohyb ve větru. To vylepšilo design lopatek dronů.

I přesto se však jejich rychlost nevyrovná některým vysoce výkonným vojenským dronům. To ale není překážkou. Jejich hlavním cílem je totiž dostat se do nepřátelského vzdušného prostoru. A toho by vzhledem ke své schopnosti expanze měly bez problému dosáhnout.

Zdroj: Times of India, Interesting Engineering, South China Morning Post