Čína má údajně v plánu zaútočit na Tchaj-wan. Byl by to začátek 3. světové války?

K invazi na Tchaj-wan by pravděpodobně mohlo dojít. Invaze Ruska by mohla Čínu povzbudit, píše server Military Times.

Ruská invaze na Ukrajinu je brutální připomínkou toho, jak rychlá a smrtící může být moderní konvenční válka. Dalším stejně ničivým ohniskem je Tchajwanský průliv, kde obyvatelé Tchaj-wanu čelí invazi Čínské lidové republiky. Je však konflikt na Ukrajině pravděpodobnější než konflikt na Tchaj-wanu? I když nic nenasvědčuje tomu, že by Čína plánovala brzkou invazi, vedení války v Evropě by mohlo mít dalekosáhlé důsledky, které by dosáhly až k samotnému Tchajwanskému průlivu.

Americké zpravodajské služby a další úřady předpovídaly ruskou ofenzívu již několik měsíců a varovaly, že vojenské uskupení představuje mnohem více sil, než je nutné, pokud by se Putin pouze snažil Ukrajinu zastrašit. Otázkou je, zda by se Čína v době, kdy se svět soustředí na ruský útok na Ukrajinu, mohla rozhodnout pro svůj tah na Tchaj-wan.

„Invaze na Ukrajinu by měla být pro Washington varovným signálem,“ říká Ian Easton, vedoucí ředitel Institutu Projekt 2049 a autor knihy Hrozba čínské invaze: Obrana Tchaj-wanu. „V tuto chvíli se zdá být rozumné, aby se američtí představitelé národní bezpečnosti připravili na všechny možné scénáře. Je možné, že Putin a Si koordinují své operace. Existují určité důvody se domnívat, že ano. Ruská invaze na Ukrajinu by mohla být předzvěstí budoucího použití síly Čínskou komunistickou stranou proti Tchaj-wanu.“

Mohou Rusko a Čína spolupracovat?

Obě země mají podobné cíle, do určité míry. Obě chtějí dosáhnout strategických výsledků na úkor liberálního mezinárodního řádu udržovaného Spojenými státy a jejich spojenci. Putin chce ruské impérium na úrovni před rokem 1917, zatímco Čína chce vrátit Tchaj-wan do svého území. USA stojí oběma operacím v cestě.

Není jasné, nakolik čínský vůdce Si Ťin-pching o chystaném útoku věděl. Pokud o něm věděl s velkým předstihem, neudělal nic, co by vojensky souviselo s invazí. Čínské vojenské pohyby byly v uplynulých 24 hodinách normální, ačkoli došlo k přeletu devíti letounů Letectva lidové osvobozenecké armády, včetně osmi stíhaček a jednoho průzkumného letounu, které vstoupily do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany. Letadla zatím nevstoupila do tchajwanského vzdušného prostoru.

Zdroj: militarytimes.com