Chytré pistole přijdou na trh již letos. Vystřelit ze zbraně bude možné až po identifikaci střelce

Personalizované střelné zbraně neboli chytré zbraně, byly kdysi prohlašovány za technologické řešení problému úmrtí způsobených střelnými zbraněmi v USA. Po dlouhé pauze ohlašují američtí výrobci návrat těchto zbraní na trh v roce 2022, píše se na serveru Gizmodo.com.

Chytré zbraně jako koncept nejsou novinkou. První verze se objevily již před dvaceti lety, ale zatím se jim nepodařilo překročit hranice prototypu. Koncepce se setkala s odporem jak ze strany zastánců kontroly zbraní, tak ze strany aktivistů za práva na držení zbraní, kteří se obávali, že by jejich rozšíření mohlo způsobit přísnější regulace.

Takzvané chytré zbraně obvykle využívají technologie, jako jsou snímače otisků prstů nebo radiofrekvenční identifikační hodinky, prsteny nebo náramky. Důvodem k identifikaci střelce je zabránění neoprávněným uživatelům vystřelit z cizí zbraně. Takový ověřovací systém by měl zabránit komukoliv, aby si vzal cizí zbraň a použili ji k ublížení sobě nebo jiným.

Nová zpráva se zaměřuje na pistole výrobců LodeStar Works a SmartGunz LLC. Obě zmíněné zbraně by měly být komerčně dostupné koncem tohoto roku. Minulý týden společnost LodeStar údajně investorům odhalila podrobnosti kolem nové devítimilimetrové pistole a společnost SmartGunz potvrdila, že u své personalizované zbraně právě spustila testování.

V diskusi o chytrých zbraních z velké části chybějí největší představitelé zbrojního průmyslu. Například Společnost Smith & Wesson. Tato společnost sice v roce 2000 uzavřela dohodu s americkou vládou o zavedení dětských bezpečných spouští a vývoji chytrých zbraní, ale tyto snahy se setkaly s vášnivým odporem ze strany Národní střelecké asociace a dalších skupin podporujících vlastnění střelných zbraní. Jejich odpor se projevil v masivním bojkotu výrobků Smith & Wesson. Významný výrobce nakonec od svých plánů upustil, protože prodeje zbraní i ceny akcií společnosti prudce klesaly.

Otázkou nadále zůstává, zda američtí fanoušci střelných zbraní o ty chytré vůbec stojí. Podle průzkumu z roku 2019 uvedlo přibližně 79 % držitelů zbraní, že licencovaní prodejci by měli prodávat jak tradiční, tak personalizované chytré zbraně. Na otázku, zda by si sami takovou zbraň pořídili, odpovědělo víceméně kladně pouhých 18 % a pouze 48 % z nich o této technologii vůbec vědělo.

Pokud se výrobcům pistolí podaří v nadcházejících měsících uvést na trh jakýkoli chytrý produkt, mohl by nastat zásadní obrat v této oblasti. Nové technologie by také mohly obnovit debatu o legislativě týkající se současných běžných střelných zbraní.

Zdroj: gizmodo.com