„Chytrá kůže“ je novou generací umělé elektronické kůže. Je citlivější než špička lidského prstu

Vítěz grantu ERC, výzkum na Ústavu fyziky pevných látek na TU Graz (Rakousko), uspěl ve vývoji hybridního materiálu tři v jednom, nazvaný „chytrá kůže“. Materiál představuje novou generaci umělé elektronické kůže, vytvořené novou technologií.

Podle webu InnovationOrigins téměř šest let tým pracoval na vývoji „chytré kůže“ v rámci ERC projektu Smart Core. S 2 000 jednotlivými senzory na čtvereční milimetr je materiál ještě citlivější než špička lidského prstu. Každý z těchto senzorů se skládá z jedinečné kombinace materiálů: inteligentního polymeru ve formě hydrogelu uvnitř a pláště z piezoelektrického oxidu zinečnatého.

Anna Maria Coclite, vedoucí výzkumu, vysvětluje: „Hydrogel může absorbovat vodu, a tak se rozpínat při změnách vlhkosti a teploty. Přitom vyvíjí tlak na piezoelektrický oxid zinečnatý, který na toto a všechna ostatní mechanická namáhání reaguje elektrickým signálem.“ Výsledkem je tenký materiál, který současně reaguje na sílu, vlhkost a teplotu s extrémně vysokým rozlišením a vysílá odpovídající elektronické signály.

„První vzorky umělé kůže jsou tenké šest mikrometrů, neboli 0,006 milimetru. Ale mohl by být ještě tenčí,“ říká Anna Maria Coclite. Pro srovnání, lidská pokožka má tloušťku 0,03 až 2 milimetry. Lidská kůže vnímá věci od velikosti asi jednoho čtverečního milimetru. „Chytrá kůže“ má tisíckrát menší rozlišení a dokáže vnímat objekty, které jsou pro lidskou pokožku příliš malé (např. mikroorganismy).

Anna Maria Coclite a její tým, mají nyní za úkol zvýšit rozsah teplot, na které materiál reaguje, a zlepšit pružnost umělé kůže.

Zdroj: innovationorigins.com, tugraz.at