Chtěli by jste vidět živého ptáka dodo? Vědcům se podařilo naskenovat jeho DNA

Vědcům se poprvé podařilo sekvenovat celý genom nelétavého ptáka Dodo, což znamená, že by jednoho dne mohl být klonován. Téměř jeden metr vysocí ptáci se kdysi toulali po ostrově Mauricius, ale v 17. století byli zcela vyhlazeni.

Pták dodo, nebo-li dronte mauricijský, vypadal zvláštně a dlouho nikdo nevěděl, co je to vlastně za ptačí druh. Na základě kosterních ostatků ale přírodovědci zjistili, že šlo o přerostlého holuba, kterého evoluce poslala do slepé uličky. Na ostrově Mauricius neměl žádné přirozené nepřátele, takže neměl vyvinuté obranné mechanismy jako jiní živočichové. Dokud na ostrov nedorazil člověk se svými psy, kočkami a krysami, dronte neznal nepřátele.

Příroda na Mauriciu pro něj byla tak vstřícná, že klidně nakladl své jediné velké vejce a dál už se o něj nestaral. To ovšem byla pravá pochoutka pro krysy, které se na Mauriciu rozšířily z některé z holandských lodí. To všechno se podepsalo na skutečnosti, že poslední Dodo zemřel v roce 1681. Přesto se stal národním symbolem ostrova.

Podle webu TheSun, profesorka Beth Shapiro, americká evoluční bioložka působící na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz sdělila, že plánuje sdílet kompletní DNA ptáka dodo, která se podařila sekvenovat v Dánsku. Sekvenace je souhrnný termín pro metody, které umožňují popsat pořadí nukleotidů v určitém úseku DNA. Během webového semináře s názvem Royal Society of Medicine však varovala, že přivést zpět vyhynulého ptáka nebude snadné.

„Způsob, jak se můžeme pokusit přivést k životu ptáka dodo, je naklonovat buňku, do které vpravíme jeho DNA. Je to stejný přístup, který byl použit k naklonování ovečky Dolly, ale s ptáky je to složitější kvůli komplikovanosti jejich reprodukčních cest,“ řekla profesorka Shapiro.

Proto je třeba použít jiný přístup. Odborníci by mohli upravit DNA z holuba tak, aby zahrnovala i DNA dodo, protože oba mají dost podobnou genetiku. Držme jim palce.

Zdroj: thesun.co.uk