Chirurgové budou operovat odkudkoli na světě
I když je robotická chirurgie možná už několik let, technické zařízení jsou v mnoha částech světa neúměrně drahé a vyžadují speciální školení. Ale co kdyby se specialisté mohli k operaci pouze připojit z telefonu nebo tabletu? Lékařka a spoluzakladatelka technologie Proximie jménem Nadine Hachach-Haram proto přišla s revoluční technologií, která umožní chirurgický zákrok skrz kontinenty, informuje BBC.
V reakci na tuto tíživou situaci byli tam, kde to bylo možné, nasazeni roboti, kteří provádějí specializované operace na dálku. Ty umožňují chirurgům zůstat v bezpečné vzdálenosti, a dokonce pomáhají v komunikaci s pacienty. Odborníci očekávají, že tento trend „strojů přetvářejících medicínu“ bude dále pokračovat.
Současná celosvětová pandemie odhalila, jak moc naše zdravotnické služby spoléhají na fyzický lidský kontakt. Mnoho operací bylo zrušeno, aby se zabránilo šíření nemoci Covid-19, což má značné fyzické, duševní a ekonomické důsledky pro pacienty, nemocnice a celou společnost.
Pět miliard lidí na celém světě dnes stále nemá přístup k bezpečné operaci. Na což umírá více lidí než na HIV, malárii a TBC dohromady.
Zakladatelka Nadine Hachach-Haram přemýšlela o problémech v chirurgii dlouho předtím, než se objevil Covid-19. Jako dítě ve válkou zmítaném Libanonu byla na vlastní kůži svědkem ničivého dopadu, jaký může mít nerovnost v chirurgické péči.
Společnost Hachach-Haram v reakci na celosvětovou situaci vytvořila technologii, která chirurgům umožňuje virtuálně vstoupit do jakéhokoli operačního sálu po celém světě, a to pouze pomocí tabletu nebo počítače.
Zdroj: BBC