Cestování časem by mohlo být možné díky laserům. Vědec už sestrojil i prototyp

Ronald Mallett má za úkol vyvinout skutečný funkční stroj času využívající lasery. Tento koncept ho fascinuje od dětství a nyní je mu 77 let. Dříve vyučoval fyziku na univerzitě v Connecticutu a stále věří, že rotující laserová smyčka dokáže vždy ohnout čas, jak uvádí web Interesting Engineering.

Bude to ale těžké, protože podle toho, co dnes víme o fyzice, je cestování časem nemožné, i když je často zobrazováno ve sci-fi.

Fyzikální zákony, jak je chápeme, neumožňují cestovat časem zpět tak, aby to bylo v souladu s kauzalitou, což znamená, že události nemohou nastat dříve než jejich příčiny. Některé teorie, například obecná teorie relativity a myšlenka červích děr, však cestování časem umožňují. Tyto modely jsou však založeny na mnoha dohadech a vyžadují podmínky, kterých s naší současnou technologií nemůžeme dosáhnout. Ačkoli je tedy cestování časem stále častým tématem ve vědecké literatuře, na základě toho, co o vědě víme nyní, se nepředpokládá, že by bylo možné.

Mallett však podle svého názoru možná našel skulinu. Jeho nápad spočívá ve vytvoření umělé černé díry, která by mohla generovat gravitační pole, jež by mohlo vést k časovým smyčkám a možnosti cestovat do minulosti, jak uvádí nedávný článek v deníku The Guardian. Prototyp od roku 2019 vytváří nepřetržitě rotující světelný paprsek.

Podle Malletta světlo může vytvářet gravitaci, a pokud gravitace může ovlivňovat čas, pak světlo samo může ovlivňovat čas.

„Řekněme, že máte před sebou šálek kávy,“ vysvětluje pro The Guardian. „Začněte kávu míchat lžičkou.“

„Začala se vířit, že? To dělá rotující černá díra. V Einsteinově teorii spolu prostor a čas souvisejí. Proto se mu říká časoprostor. Takže když černá díra rotuje, způsobí to kroucení času,“ dodal.

A tento složitý koncept musíte někde začít. Před několika lety prohlásil: „Bratři Wrightové prostě nepostavili letadlo“.

„Nejprve zkonstruovali aerodynamický tunel, aby určili optimální konfigurace křídel letadel. Pokud jde o konstrukci stroje času, větrný tunel musí být postaven dříve než letadlo,“ řekl.

Proto Mallett vytvořil svůj prototyp stroje a věří, že by mohl fungovat. Zatím se to však nestalo. Pokud se mu to podaří, nemůže se vrátit tak daleko, jak by si přál.

„Předpokládejme, že jsme toto zařízení měli již před několika lety a nyní máme léky, které mohou vyléčit COVID,“ říká. „Představte si, že bychom dokázali přesně předpovědět, kdy dojde k zemětřesení nebo tsunami. Takže jsem otevřel dveře této možnosti,“ dodal.

Zdroj: theguardian.com, interestingengineering.com