České granátomety dodané na Ukrajinu jsou vadné. Proč české postsovětské zbraně lámou klíční kosti?

Ukrajina v posledních týdnech obdržela od NATO a dalších zemí velké množství výzbroje. Do země dorazily moderní systémy, ale nejen to. Země bývalého východního bloku posílají Ukrajincům spoustu postsovětského vybavení, jak píše server Euronews.

Kromě Javelinů, granátometů NLAW nebo granátometů Panzerfaust 3 obdržela Ukrajina dodávky postsovětského vybavení, jako jsou dělostřelecké granáty ráže 152 mm, granátomety RPG-76 Komar nebo protiletadlové komplety Strela.

Zařízení starší 30 let může bohužel představovat riziko pro obsluhu. Riziko je větší či menší v závislosti na kvalitě zbraně a na tom, zda byly dodrženy podmínky skladování. V lepším případě takové zbraně prostě nefungují, v horším případě uživatele zabijí nebo zraní.

V poslední jmenované situaci se ocitli dva ukrajinští vojáci, kteří používali protitankové granátomety LGL-7 a byli zraněni v důsledku katastrofálního selhání zbraně. Jeden z nich přišel o ucho a druhý má zlomenou klíční kost.

Na vině byly pravděpodobně mikrotrhliny v pevném palivu motoru protitankového granátu. Ty zvětšují zápalnou plochu nad rámec normy předepsané výrobcem, což vede ke zvýšení tlaku ve spalovací komoře motoru a následnému výbuchu. Zatím se jedná o jediný případ, ale pokud se problém týká větší série zařízení, dojde k dalším nehodám.

Proč jsou postsovětské zbraně stále uskladněny?

Aby se podobným incidentům předešlo, měly by se zbraně jednou za 10 nebo 20 let poslat výrobci k obnově, ale málokdo to u vyřazených zařízení dělá. Likvidace je nákladná a tento typ zbraní nelze na rozdíl od střeliva pro ruční zbraně prodávat na civilním trhu. Proto leží ve skladu a čeká na vhodný okamžik, kdy by se mohl levně prodat nebo rozdat.

Zmíněné granátomety nabízí česká společnost STV Group. Společnost se zabývá nákupem vyřazených zbraní ze zemí, jejich renovací a následným prodejem. Skupina STV Group působí na trhu s civilním střelivem a její výrobky mají smíšené hodnocení. Její střelivo bylo levné, ale vyskytly se problémy se zasekáváním nábojů v hlavni, což svědčí o špatné kontrole kvality.

Češi již poslali na Ukrajinu výzbroj v hodnotě cca 197 milionů korun a plánují poslat další várku v hodnotě 700 milionů Kč. Konkrétní informace o převáděné výzbroji bohužel nejsou známy. Vybavení pochází ze skladů české armády nebo od zbrojařských firem, od kterých vláda vybavení nakupuje.

Zdroj: euronews.com