Česká sbírka na nákup zbraní pro Ukrajinu. Polovina státní podpory již byla vybrána. Jaké zbraně se z peněz nakoupí?

Na základě dohody mezi českou vládou a ukrajinským velvyslanectvím existuje možnost, aby Ukrajina získala vojenské vybavení na českém trhu, jak napsal server Politico.

Část prostředků na nákup vybavení poskytla vláda, ale zdá se, že velmi významná částka, cca 750 milionů Kč, byla vybrána ve sbírce. Stránku kampaně najdete na této adrese https://svoboduukrajine.cz.

Objevil se také přehled s přibližnou cenou konkrétního vybavení. Helma lze pořídit za 4 700 Kč, neprůstřelnou vestu za 14 000 Kč. Nová pistole CZ P-10 SC s polymerovým rámem v ráži 9×19 mm stojí 9 000 Kč, cena karabin Colt M4 ve standardu AR-15 stojí 30 000 Kč, nejnovější karabina používaná českou armádou stojí 50 000 Kč.

Seznam zahrnuje také termovizní zaměřovače v hodnotě 100 000 Kč (ty mohou být v závislosti na specifikaci o něco levnější nebo dražší) a bojové soupravy proti dronům, za 200 000 Kč. Jsou zde i ceny jednorázových protitankových granátometů RPG-75 M (jedná se o původní českou modernizovanou konstrukci z dob východního bloku) a cena tankové munice ráže 125 mm je 20 000 Kč.

České zbraně v rukou ukrajinských vojáků

Češi již poslali Ukrajině významnou podporu, včetně tisíců různých typů ručních zbraní a munice. Svědčí o tom řada fotografií ukrajinských vojáků nebo zahraničních dobrovolníků se samopaly vz.58 (podle různých zdrojů bylo dodáno 5000 karabin), nejnovějšími karabinami Bren 2 nebo kulomety vz.59.

Samopal vz.58

Samopal vz.58 byl zkonstruován v tehdejším Československu, které bylo v zásadě jedinou zemí východního bloku mimo SSSR, jež směla vyrábět vlastní výzbroj, pokud byla kompatibilní s municí používanou v bloku. Češi se rozhodli, že nebudou vyrábět licenční kopii útočné samopaly AK, ale považovali za čest navrhnout něco vlastního.

Vývojové práce začaly v roce 1956 a o dva roky později byla karabina přijata do výzbroje jako vz. 58. Vnější vzhled může náhodnému pozorovateli připomínat jinou variantu samopalu AK, ale český vynález je jediný, který s ní sdílí používanou munici ráže 7,62×39 mm.

Konstrukčně je mnohem lépe řešený a v mnoha ohledech lepší než samopal AK nebo AKM. Český vz.58 je dokonce lehčí než plechový samopal AKM, přestože česká konstrukce má pevnější závěrovou komoru vyfrézovanou z jednoho bloku oceli a používá plynový systém s krátkým zdvihem pístu (což zlepšuje přesnost) a uzamčení závěru je provedeno kyvadlovým závěrem. Nenabitý vz.58 s prázdným zásobníkem váží 3,1 kg, samopal AK-47 4,3 kg a plechový samopal AKM 3,3 kg.

Další výhodou je použití lehčích hliníkových zásobníků namísto ocelových, než se to stalo módou, nebo uzamčení pohyblivé sestavy v zadní poloze po vystřelení posledního náboje. To šetří čas při přebíjení, protože po vložení nového zásobníku nemusíte samopal znovu nabíjet (dnes je to standard).

Univerzální kulomet vz.59

Druhou neméně zajímavou zbraní je český univerzální samopal vz. 59 zavedený v roce 1959, který byl rovněž drasticky odlišný od později zkonstruovaného a v ostatních zemích východního bloku existujícího samopalu PK. Česká, respektive československá puška používala náboje 7,62x54R mm a šroubovala se pomocí výkyvného závěru. Za zmínku stojí krátký uzávěr závěru, který později inspiroval izraelské konstruktéry navrhující kulomet Negev.

CZ-806 BREN-2 – složitá historie

Puška CZ 805 BREN byla poprvé představena v roce 2009 jako zbraň kompatibilní s ráží používanou aliancí (5,56×45 mm NATO), která má nahradit opotřebované karabiny vz. 58. Vizuálně silně připomíná belgickou FN Scar a v zásadě zde máme stejné schéma včetně použití polymerů, použití hliníkové závěrové komory, uzamčení rotací, krátkozdvihového plynového mechanismu a možnosti rychlé výměny hlavně nebo adaptace na jiné ráže.

Nebyla to špatná zbraň, ale byla drahá na výrobu a poměrně těžká, a to 3,6 kg s prázdným zásobníkem, což není ve srovnání se samopalem Scar mnoho. Česká firma tento problém vyřešila po důkladném přepracování samopalu, které v roce 2015 vyústilo v představení modelu CZ-806 BREN-2. Ten výrazně zeštíhlel na 3 kg, zlepšila se ergonomie a rozhodli se používat zásobníky kompatibilní s oficiálně nepřijatou normou STANAG 4179.

Zdroj: politico.com, svoboduukrajine.cz, Wikipedia