Česká armáda obdržela pokročilé systémy elektronického boje STARKOM na podvozcích Tatra. Jsou to jedny z nejlepších systémů tohoto druhu na světě

Česká armáda obdržela moderní systémy elektronického boje STARKOM. Jedná se o jeden z nejpokročilejších systémů na světě. Dokáže vyrušit jakékoliv elektronické vysílání a je ze 100% vyroben v Česku.

Česká armáda začala používat systémy elektronického boje STARKOM na podvozcích Tatra-Force 8×8. Celkem je v plánu pořízení 8 těchto systémů. Posádku a technologii chrání kabina i nástavba která má ochranou proti minám a je neprůstřelná. Pro obranu při bezprostředním ohrožení má vozidlo ve výzbroji kulomet FN Minimi. Vozidlo slouží zejména jako mobilní prostředek pro plnění taktických činností elektronického útoku a elektronické obrany. Je schopno vést činnost za pohybu, nebo ze zastávky s možností plně automatické výstavby anténních systémů. V technice je integrována vlastní elektrocentrála, proto pro činnost nepotřebuje externí napájecí soustavu.

Systém je schopen rušit rádiovou komunikaci protivníka, jeho systémy velení a řízení vojsk, leteckou komunikaci, spojení prostřednictvím mobilních telefonů, globální družicový polohový signál (GNSS) i signály pro řízení a přenos dat z bezpilotních (UAV) a bezpsádkových (UGV) prostředků. Jde o techniku ryze České výroby, kterou armádě dodává státní podnik Vojenský výzkumný ústav Brno (VVÚ). Software této platformy byl také vyvinut v Česku. Všech 8 kusů obdrží 532. prapor elektronického boje do konce roku.

Zdroj: redakce, AČR, Twitter