Byl překonán světový rekord! Takhle teplé oceány ještě nebyly
Klimatická observatoř Evropské unie tento týden oznámila, že byl překonán rekord v průměrné teplotě světových oceánů. Jedná se o další překonaný rekord za posledních deset let. Vědci potvrzují, že tato situace vyvolává obavy o globální klima a další život mořské fauny a flóry.
Klimatická observatoř Evropské unie oznámila, že tento týden činila průměrná povrchová teplota oceánů naší planety (s výjimkou měření v polárních oblastech) 20,96 stupně Celsia, informuje portál Euronews a Daily Mail. Rekord padl v rekordně bohatém období, kdy bylo překonáno nebo vyrovnáno mnoho předchozích teplotních rekordů. Vědci nepochybují o tom, že za to může změna klimatu způsobená člověkem.
Teplota oceánů se otepluje
Předchozí rekord 20,95 stupně Celsia pochází z března 2016. Od dubna letošního roku moře a oceány po celém světě pravidelně zaznamenávají sezónní teplotní rekordy pro daná místa měření. Podle výpočtů vědců světové oceány od počátku průmyslové éry, tedy zhruba od začátku 19. století, absorbovaly přibližně 90 % přebytečného tepla, které lidstvo vyprodukovalo.

Teplejší oceány budou stále méně schopné absorbovat přebytečný oxid uhličitý, což přispěje ke zvýšení koncentrace tohoto skleníkového plynu v atmosféře. Tento efekt jen podpoří začarovaný kruh globálního oteplování a v budoucnu způsobí ještě větší teplotní skoky.
Výsledek 20,96 stupně Celsia je průměrná hodnota pro všechny oceány na Zemi. Místní údaje o teplotě vody mohou být ještě neostřejší. Minulé pondělí byla u pobřeží Floridy údajně zaznamenána teplota vody 38,8 stupně Celsia. To je voda jako ve vířivce, a pokud se to nakonec potvrdí, bude to jistě považováno za dosavadní světový rekord.
Hrozba pro mořské živočichy
Vlna veder v oceánu je přímou hrozbou pro mnoho organismů. Již nyní je jedním z nejtupějších ukazatelů blednutí korálových útesů a vědci se domnívají, že je to jen začátek. Přehřátí oceánu ovlivní také život rostlin a mořských živočichů, včetně migrace a šíření invazních druhů.
Vysoké teploty oceánů by mohly vést k drastickému poklesu rybích populací, což ohrozí rybolov a v některých částech planety by mohlo vést k hladomoru. Podle předpovědí by vlny oceánských veder mohly být do roku 2100 desetkrát intenzivnější než na začátku minulého století, pokud nesnížíme emise oxidu uhličitého do atmosféry.
Zdroj: Euronews, Daily Mail