Britská vesmírná agentura staví první vesmírnou baterii na světě poháněnou radioaktivním odpadem
Na Zemi máme kvantové baterie pro rychlejší nabíjení elektromobilů a ve vesmíru se brzy objeví první vesmírná baterie na světě poháněná radioaktivním odpadem americia-241.
Tyto atomové vesmírné baterie, neboli radioizotopové energetické systémy (RPS), v podstatě uvolňují teplo při rozpadu radioaktivity v nich obsažené, které se pak přímo využívá k prevenci zamrznutí vesmírných lodí a může být přeměněno na elektřinu pro napájení palubních systémů, jak uvádí server Nature.
Proč americium-241? Je to hojná zásoba a alternativa k plutoniu-238, protože americium-241 může vznikat při radioaktivním rozpadu použitého paliva z jaderných reaktorů a je schopno vyzařovat energii po dobu více než 400 let. V nové vlajkové centrální laboratoři Národní jaderné laboratoře (NNL) v areálu Sellafield se nachází největší zdroj americia-241 na světě, který je možné vytěžit, a bude uveden do provozu během příštích čtyř let. Vytěžený americium-241 bude poprvé použit při misi Evropské kosmické agentury Argonaut na Měsíc a při budoucích misích do hlubokého vesmíru.
„V uplynulých 50 letech se při vesmírných misích používalo plutonium-238, aby se zabránilo zamrznutí kosmických lodí, ale jeho zásoby jsou velmi omezené. V NNL jsme identifikovali významné zásoby americia-241, radioizotopu s podobnými vlastnostmi jako plutonium-238, který má však pro britské vesmírné ambice převratný potenciál,“ uvedl profesor Tim Tinsley z Národní jaderné laboratoře.
Zdroj: nature.com, redakce