BMPT Terminator je těžké bojové vozidlo pro podporu tanků obrněné pancířem. Nyní mají Rusové o kus méně, prohrál bitvu s drony

BMPT Terminator je těžké podpůrné bojové tankové vozidlo vyvinuté ruskou společností Uralvagonzavod. Bylo vyvinuto na podvozku tanku T-72 MBT, ale lze se setkat i s verzemi postavenými na podvozku novějšího vozidla T-90.

Dotyčný podvozek byl opláštěn přídavným reaktivním pancířem, tedy malými kostkami obsahujícími výbušný materiál. Toto řešení zvyšuje ochranu proti kumulativním hlavicím. Zde stojí za zmínku, že celý štít stroje je kombinací kompozitního (reaktivního) pancíře a oceli.

Neoficiální název tohoto BMPT, Terminátor, je zásluhou jeho tvůrců, kteří tak chtěli označit jeho těžkou výzbroj a pancéřování. Hmotnost vozidla je 47 tun. Korba Terminátora je 6,9 metrů dlouhá, 3,8 metrů široká a 3,6 metrů vysoká. Na jeho palubu se vejde pětičlenná posádka. Dojezd vozidla Terminator BMPT se odhaduje na 550 km a maximální rychlost, kterou může jet, je přibližně 60-65 km/h.

Výzbroj stroje tvoří čtyři raketomety 9M120 Ataka, dva automatické kanóny 2A42 ráže 30 mm, dva granátomety AG-17D a jeden koaxiální kulomet PKTM ráže 7,62 mm. Terminátor je víceúčelové vozidlo, ačkoli jeho hlavním účelem je pomáhat tankům, které jsou zranitelnými cíli během městských bojů.

Ukrajincům se podařilo zničit další ruský Terminátor, vzácné těžké podpůrné tankové vozidlo. Jak informoval Defence Blog, stroj byl napaden pomocí bezpilotních letounů FVP poblíž Avdijivky na východě Ukrajiny.

BMPT Terminator prohrál bitvu s drony

Sergej Sternenko, ukrajinský aktivista a blogger, zveřejnil na sociálních sítích video, na němž je vidět, jak drony FVP ničí ruský Terminátor. Jak napsal na platformě X, „ukrajinští vojáci ze 110. brigády spolu s podpůrnými jednotkami úspěšně zlikvidovali vzácné ruské obrněné vozidlo BMPT“. Dodal, že Rusko má jen několik Terminátorů, přičemž cena jedné jednotky se pohybuje od 1,5 do 2 milionů dolarů, tedy kolem 40 milionů korun. Podstatné je, že likvidace tohoto typu vozidla není snadná (vyžaduje velkou přesnost). Ukrajinci tak zaznamenali na své konto nesporný úspěch.

Zdroj: Defence Blog, Wikipedia