Autonomní robotaxi od Amazonu poprvé převáží lidi na veřejných komunikacích, podívejte se

Zoox, startup vlastněný společností Amazon, poprvé přepravil cestující ve svém plně autonomním vozidle na veřejných komunikacích. Povolení k testování vozů bez řidiče, které má společnost Zoox od září 2020, bylo Kalifornií rozšířeno i na speciální robotaxi, jak píše server The Indian EXPRESS.

Minulý týden elektrické vozidlo, které nemá volant, ujelo kilometr dlouhou trasu, na níž převáželo zaměstnance mezi dvěma hlavními budovami společnosti Zoox ve Foster City v Kalifornii, uvedla společnost ve svém prohlášení. Firma nyní bude na stejné trase provozovat kyvadlovou dopravu pro zaměstnance, zatímco bude usilovat o další povolení k rozšíření služby pro veřejnost.

Společnost uvedla, že jízda robotaxi je prvním případem, kdy vozidlo navržené bez lidského řízení přepravuje cestující na veřejné komunikaci.

Autonomní robotické taxi Zoox

Robotaxi Zoox nemá tradiční ovládání ani pedály a může přepravovat čtyři cestující rozdělené do dvou řad sedadel směřujících dovnitř. Na trase ve Foster City bude jezdit maximální rychlostí asi 56 km/hod.

Povolení k testování vozů bez řidiče, které má společnost Zoox od září 2020, bylo Kalifornií rozšířeno i na speciálně zkonstruované robotaxi. Dosavadní testování společnosti Zoox na veřejných komunikacích se omezovalo na flotilu dodatečně upravených vozů na benzinový pohon s technologii samořízení.

Společnost Zoox, kterou Amazon koupil v roce 2020 za nezveřejněnou částku, závodí s řadou startupů, včetně Cruise společnosti General Motors, v nasazování robotických taxíků. Mezitím se zvyšují kontroly této technologie kvůli obavám o bezpečnost.

Zdroj: indianexpress.com, Zoox.com, redakce