Atom je zdrojem 25 % čisté energie na světě. Výstavba nových reaktorů proběhla v Číně, SAE, Finsku, Pákistánu, Jižní Koreji, Egyptě a Turecku
Tato zpráva zavání mírným PR a propagací jádra, avšak na to, abychom si udělali obrázek a představu, jak na tom jaderná energetika je v současnosti, a jak zapadá tato zpráva do naší energetické mozaiky, postačí. Jaderné reaktory mají celosvětový význam pro energetiku. Světová jaderná asociace potvrdila, že tento druh energie již představuje 25 % celosvětových dodávek čisté energie. Je otázka co považujeme za čistou energii, ale buďme teď vůči jádru tolerantní, ale dostatečně skeptičtí, abychom měli na vědomí, že informace pocházejí od Světové jaderné asociace (WNA).
Jaderná energie je považována podle asociace (WNA) za jeden z nejdůležitějších zdrojů čisté energie. Klíčovým faktorem je otázka uhlíkové stopy neboli emisí CO2 vyjádřených v gramech na kilowatthodinu vyrobené energie. Průměrné hodnoty, které uvádí Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), řadí jadernou energii na podobnou úroveň jako větrné elektrárny na moři a na pevnině.
Jaderná energie představuje 25 % čisté energie
Světová jaderná asociace (WNA) zveřejnila zprávu, podle níž jaderná energie již nyní pokrývá 25 % světových potřeb čisté energie. Atom se již delší dobu stává důležitým zdrojem energie. Analýza ukázala, že jaderné reaktory již šestým rokem po sobě vyrobily více než 2 500 TWh elektřiny.
Podle zprávy WNA došlo v roce 2022 k mírnému poklesu výroby energie – jaderné elektrárny vyrobily 2545 TWh, což je o 100 TWh méně než v předchozím roce. Významná byla v tomto ohledu ruská invaze na Ukrajinu, kde bylo odstaveno šest bloků obrovské Záporožské jaderné elektrárny. Za zmínku stojí také to, že Německo nedávno rovněž odstavilo své jaderné elektrárny.
V jiných částech světa se staví nové reaktory. Na působivých atomových statistikách se částečně podílí elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech – nedávno byl uveden do provozu třetí blok s korejským reaktorem APR-1400. Celá elektrárna pokrývá významnou část energetických potřeb SAE (v příštím roce má být uveden do provozu čtvrtý blok, takže celá elektrárna by měla pokrýt 25 % poptávky SAE). Kromě toho byla v loňském roce zahájena výstavba nových reaktorů v Číně, Finsku, Pákistánu, Jižní Koreji, Egyptě a Turecku.
Je zapotřebí společné vize pro jadernou energii
Jaderná energie může pomoci odklonit se od škodlivých fosilních paliv a zohlednit otázku energetické bezpečnosti.
Otřesy na energetických trzích, které začaly ještě před tím, než současný konflikt na Ukrajině zvýšil ceny fosilních paliv, vynesly do popředí otázku energetické bezpečnosti spolu se stále naléhavějšími požadavky na rychlou dekarbonizaci pro účinný boj proti změně klimatu a globálnímu cíli udržitelného rozvoje, kterým je zajištění přístupu k cenově dostupné a čisté energii pro všechny, uvedl Sama Bilbao y León, generální ředitel WNA.
Odborníci poukazují na to, že je zde nutná společná vize budoucnosti jaderné energetiky – podle ředitele WNA by tato otázka měla být důkladně projednána na nadcházející klimatické konferenci OSN v Dubaji.
Jediným způsobem, jak může být jaderný průmysl vyslyšen, je předložit ucelenou vizi důležité role, kterou by jaderná energie měla hrát v budoucnosti čisté energie, uvedl León.
Zdroj: WNA